10 vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako vycestujete do New Yorku

S týmito tipmi si výlet do New Yorku užijete na maximum!

Po roku života na Manhattane a práce v hoteli na Times square som pre všetkých spolunadšencov veľkého jablka dala dokopy týchto 10 tipov, ktoré vám výlet sem uľahčia. 

 1. Vyberte si prílet na JFK.

  Pri ceste do New Yorku sa dá pristáť na troch letiskách – najväčšie JFK, Newark alebo LaGuardia. Určite odporúčam cestovať vždy na JFK – a to z jednoduchého dôvodu – kvôli doprave. Je to totiž dopravný uzol a dostanete sa tam aj späť jednoducho v ktorúkoľvek hodinu.

  Pokiaľ si vyberiete na prílet iné letisko, skontrolujte si dopredu, aké možnosti dopravy letisko ponúka a koľko vás to bude stáť.

 2. Booknite si miesto v lietadle čo najviac vpredu.

  Pokiaľ ste už do USA leteli, tento proces pravdepodobne poznáte. Pre zatiaľ neznalých vysvetlím – po pristáti na americkej pôde vás čaká vízova kontrola – v našom prípade ESTA.

  Toto sa deje v jednej veľkej miestnosti, kde na návštevníkov zo všetkých letov, ktoré práve pristáli, čaká približne 15 úradníkov za prepážkou, ktorí kontrolujú vstupné formuláre, ktoré dostanete na vyplnenie ešte v lietadle (a po novom už aj automaty, ktoré môžete využiť v prípade, že ste v USA už boli).

  Pokiaľ letíte do New Yorku alebo do iného veľkého mesta, kde sa dá letieť priamo, určite odporúčam priplatiť si za let bez prestupu. Najvýhodnejšie priame lety z Viedne má zpravidla Austrian Airlines. Viem však, že nie vždy je to vo finančných možnostiach jednotlivca a preto aspoň neurobte tú istú chybu ako ja – v snahe ušetriť pár eur som si raz bookla let s prestupom z KRAKOVA (a to bývam v Bratislave, čiže plus 5 hodín cesty).

  Pri check-ine si booknite miesto čo možno najviac vpredu aby ste pri vystupovaní z lietadla boli medzi prvými – tento trik vám pri kontrole ESTA pár minut ušetrí. Po 9 hodinovou priamom lete alebo 15 hodinách letu s prestupom vám aj tých extra 30 minút čakania v rade na kontrolu dokumentov bude pripadať ako večnosť.

 3. Na cestu na Manhattan využite taxi alebo shuttle service.

  Dopredu si premyslite, kam povedú vaše prvé kroky z letiska. Pokiaľ smerujete na Manhattan, máte viacero možností, ako sa tam dostať. Môžete si vybrať metro, shuttle bus alebo taxi. Z vlastnej skúsenosti odporúčam voliť buď shuttle service alebo taxi.

  Shuttle bus – vyberte si spoločnosť, ktorá vás dopraví na jeden zo záchytných bodov na Manhattane (napr. Port Authority BUS terminal alebo Grand Central TRAIN terminal – obe v úplnom centre). Vyhnite sa prepravcom, ktorí sľubujú vysadenie priamo pri hoteli (share ride) – väčšinou tieto shuttle busy postupne zastavujú pri desiatke hotelov – a to vám pri miestnej premávke predĺži cestu aj o niekoľko hodín (rovnako pri ceste naspäť na letisko).

  Odporúčam využiť napríklad NYC AIRPORTER

  Yellow cab– za prepravu povestným žltým taxíkom v New Yorku zaplatíte flat fare (jednotnú sadzbu pri doprave kamkoľvek na Manhattan z JFK). Nedajte sa nachytať a neprijmite “výhodnú ponuku” odviesť sa čiernym uber autom iba za “120 dolárov” – títo lákači turistov využívajú neznalosť prišelcov a ponúkajú ultra rýchlu alternatívu, ktorá pôsobí lákavo v porovnaní so stometrovou čakačkou na taxík. Tej sa vyhnete jednoducho – stačí sadnúť na bezplatný airport shuttle (premávajúci medzi všetkými terminálmi na JFK) a zosadnúť tam, kde je najkratší rad.


 4. Využite jet lag vo svoj prospech.

  Keď letíte do New Yorku, určite sa nevyhnete jet lagu – prehodeným režimom z dôsledku časového posunu. Pri lete z Európy do Ameriky sa jet lag bude prejavovať tak, že sa behom prvých dní budete budiť veľmi skoro – okolo 5-6 ráno.

  Môj tip pre vás, ako využiť jet lag vo váš prospech, je rokmi overený – turistikujte:) Väčšina atrakcií v NYC otvára skoro – už okolo 8 ráno. Vstaňte teda zavčasu, kúpte si kávu v Starbuckse, nasajte atmosféru ranného ruchu veľkomesta, sadnite si na trávu v Central Parku alebo sa prejdite Brooklyn Bridgom a o 8mej vyrazte na prvú atrakciu. A určite do ranného programu zaraďte aj vyhliadku na Top of the Rock – Rockefeller Center – nielenže uvidíte miliónový východ slnka, ale užijete si ho bez prítomnosti stoviek turistov (áno, toto je hlavná výhoda jet lagu).

  Pre tých, ktorí sa pýtajú či zvoliť na vyhliadku Empire State Building alebo Top of the Rock – ja prefereujem Top of the Rock. Jednak odtiaľ uvidíte lepšie obe strany Manhattanu (sever a juh), uvidíte aj spomínaný Empire z výbornej perspektívy.

 5. Raňajkujte v Central Parku.

  Čo môže byť viac newyorské, ako ranný beh a raňajky v Central Parku? Nič! Takéto ráno vás naladí na celý deň a počas popíjania horúcej kávy máte jedinečnú šancu pozorovať nefalšovaný domáci život. Okolo 7-8 ráno tu veľa turistov nebýva.


  A ku káve odporúčam vyskúšať miestnu raňajkovú klasiku – toasted bagel with cream cheese. Dostanete ju v každom pojazdnom stánku s občerstvením. Dobrú chuť!

 6. Oslávte vaše narodeniny, výročie alebo čokoľvek iné v New Yorku.

  Nezabúdajte vždy pri bookovaní hotela (alebo pri check-ine) do poznámky uviesť, že oslavujete! Dobrý hotel na Manhattane zvykne svojim hosťom spríjemniť každú špeciálnu príležitosť.

  Narodeniny, výročie, zásnuby, svadobná cesta – príležitosť oslavovať sa vždy nájde a complimentary fľaša šumivého vína či čokoládové sufflé na privítanie vždy poteší.

 7. Vyberajte si hotel podľa služieb navyše.

  V New Yorku je obrovská konkurencia vo všetkom – a inak tomu nie je ani v hotelovom priemysle. Keď som pracovala v hoteli na Times square, zistila som pár vylepšení, ktorými si pobyt môžete spríjemniť.

  Keď hľadáte ubytovanie, okrem lokácie a dostupnosti sa určite zamerajte na služby, ktoré hotel ponúka. Na zahodenie nie sú raňajky, complimentary vstupy do fitnesscentra, kávovar či čajník na izbe, poobedná recepcia v cene alebo denný kredit, ktorý môžete minúť na nápoje alebo snack – pretože na konzumné tu všeobecne miniete dosť peňazí.

  O službách, ktoré sú v cene, sa vždy informujte priamo v hoteli a spravidla je tiež ich zoznam uvedený na stránke alebo v menu na izbe.

  Pozrite napríklad
  Library Hotel Collection – raňajky a poobedná recepcia wine&cheese v cene
  Hudson Central Park – denný kredit na konzumáciu v hotelovej reštaurácii

 8. Nakupujte vopred jedným klikom.

  Pre tých, ktorí neznášajú tlačenice v obchodoch a chcú si priniesť z New Yorku krásne a jedinečné veci, mám tiež riešenie.

  Jednou zo služieb, ktoré dobré hotely pre svojich hostí ponúkajú, je aj preberanie balíkov v predstihu. Čiže si pekne krásne svoj nový šatník objednáte cez internet a necháte doručiť do hotela, kde si ho po príchode preberiete. Odporúčam vopred dať recepcii hotela vedieť, že čakáte balík a objednávku riadne označte menom, ktoré sa zhoduje s menom na rezervácii – aby k vám vedeli balíček priradiť. A pokiaľ vám veci nebudú sedieť, jednoducho ich vrátite obratom. Tak príjemné nakupovanie!:)

 9. Veľa muziky za málo peňazí.

  V New Yorku je vždy čo vidieť – a pekne si tu aj priplatíte. Preto stojí za to zistiť si, čo všetko môžete robiť (skoro) zadarmo. Týmto článkom nechcem konkurovať TripAdvisoru – avšak uvádzam zopár miest, ktoré sa oplatí vidieť – a to takmer zadarmo!

  South Ferry – trajekt, ktorý každú polhodinu prepravuje turistov i miestnych z južného cípu Manhattanu na Staten Island – a to úplne zadarmo. Nielenže si môžete vychnutnať veľkolepú scenériu  Manhattanu z rieky, uvidíte aj Statue of Liberty a po príchode späť sa môžete poprechádzať po Battery Parku. (Mimochodom, výstup na Statue of Liberty je podľa môjho názoru preceňovaný – budete sa tam tlačiť s miliardou turistou a ani si to poriadne nevychutnáte. Oveľa efektívnejší je pohľad z lode.)

  Bike ride v Central parku – výborná alternatíva k pojazdným vozom s koníkmi – za pár dolárov si viete požičat bicykle priamo pri vstupe do Central parku (z Columbus Circle). Hodinka vám stačí pokiaľ si chcete Central park obehnúť raz, za dve-tri hodiny stihnete aj posedenie na tráve s kávou v ruke (a pozriete si miestnych športovcov v zápale softballového zápasu). Ešte lacnejšou alternatívou je požičať si bicykle CitiBike – sharované bicykle, ktoré si viete prenajať z automatizovaných státí cez kreditnú kartu (lokácie nájdete cez Google vyhľadávač).

  New York Public Library – vstup do legendárnej vlajkovej knižnice je bezplatný. A po tejto newyorskej klasike si môžete vychutnať horúce cappuccino a waffle na tráve v susednom Bryant Parku 🙂

  Broadway – namiesto toho, aby ste trávili hodiny čakaním na zľavnené vstupenky na muzikálové predstavenia v legendárnom Ticket Booth na Times square, skúste radšej aplikáciu TicketsTonight alebo jej webovú verziu. Za výpredajové ceny tu nájdete lístky na takmer všetky večerné predstavenia – a muzikál na Broadway-i je predsa úplne iný zážitok!

  Grand Central – jedinečný vlakový terminál, ktorý stojí za to vidieť! Určite sa zastavte a poobzerajte sa – jednoducho nádhera!


 10. Accomplice New York? Áno!

  Absolútne netradičný spôsob, ako spoznať New York! Jedinečná hra, ktorej súčasťou sa stanete, vás prevedie ulicami Manhattanu až sa budete cítiť ako miestni. Na výber je viacero alternatív podľa toho, ktoré časti Manhattanu chcete spoznať. Viac neprezradím, nechcem vám predsa pokaziť zážitok:) Bookujte TU

  Páčil sa vám článok? Tak nezabudnite zdieľať a podeliť sa aj o vaše vlastné tipy!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like