7 vecí, ktoré vás predstavia ešte predtým, ako vôbec prídete

Či chceme alebo nie, všetci sme svojím spôsobom tvorcami reklamy. Lepšie povedané – selfmarketingu. Každý jeden z nás si totiž buduje vlastnú značku, ktorá ho bude sprevádzať naprieč kariérou a reprezentovať aj v osobom živote. 

Vybudovať si vlastnú značku, ktorá vás bude vystihovať, nie je vôbec jednoduché a vyžaduje si to veľa práce a integrity.

Poďme sa spoločne pozrieť, na ktorých 7 vecí by ste nemali pri tvorbe vlastnej značky zabúdať.

1. Majte víziu – naučte sa hovoriť nie.

You are not everybody’s cup of tea – jednoducho nikdy nebudete každému po chuti. Majte víziu, sústreďte sa na svoj cieľ (kariérny, či osobný) a naučte sa hovoriť nie chodníčkom, ktoré vás z tejto cesty odvedú.

Pokiaľ sa snažíte vyhovieť každému, rozptyl vášho sústredenia je príliš široký. Ak je oranžová nová čierna, tak focus je nový multitasking. Sústreďte sa na jednu úlohu, na jeden smer a v tom sa zdokonaľujte – a tak sa aj prezentujte. Pri vyslovení vášho mena sa ľuďom musí vybaviť veľmi konkrétna predstava toho, kým ste a v čom excelujete.

Keď hovoríme o osobnej značke v pracovných súvislostiach, Juan Felipe Campos, viceprezident a partner v Manos Accelerator, má jasnú víziu správnej sebaprezentácie.  “Nech je obsah a správa, ktorú chcete verejnosti komunikovať, natoľko jasná a konzistentná, aby si vás cieľové publikum okamžite s touto problematikou spojilo.” Word up, Juan.

Ak je oranžová nová čierna, tak focus je nový multitasking.

2. Buďte úprimný.

Jediná cesta, ako si vybudovať zapamätateľnú (osobnú) značku, je byť úprimný a hodnoverný. Zavádzať, manipulovať, či nebodaj klamať, je v biznise aj osobnom živote naozaj prinajlepšom krátkozraké. Hrať sa na niekoho iného vám body rozhodne nepridá.

Pokiaľ si chcete vybudovať dlhodobo udržateľné renomé, týmto praktikám sa oblúkom vyhnite. Ľudia vycítia, ak je vaše správanie prehnane strojené a neúprimné – a začnú sa vám vyhýbať. V práci aj v súkromí. 

Fredrik Eklund, americká jednotka medzi realitnými brokermi, vo svojej knihe The Sell hovorí: “nikdy sa nebojte byť tým, kým ste. Buďte svojský, buďte divný, buďte hlučný, poúživajte svoj špecifický druh humoru – buďte sami sebou a budete pre ostatných nezabudnuteľný!”

3. Inšpirujte sa a inšpirujte ďalej.

V predošlom bode sme si ujasnili, aké dôležité je byť sám sebou a zostať autentický. Avšak ani veľké veci a nápady nepadajú len tak z neba. Väčšina z nich vzniká tak, že niečo počujeme, niečo prečítame, niečo zažijeme alebo si vypočujeme, niečo pridáme, niečo zmeníme a niečo vytvoríme. 

Nájdite si teda vlastný zdroj inšpirácie – osobný vzor. Tento človek by mal mať rovnaké hodnoty, podobnú víziu a podnetné názory. 

Tak ako je pre vás inšpiráciou napríklad Ray Dalio alebo Oprah Winfrey, tak aj vy vedome či nevedome inšpirujete iných. Za zamyslenie stojí zistiť, či je to v pozitívnom alebo negatívnom smere. 

4. Buďte konzistentný.

Byť konzistentný, rovnako ako mať jasnú víziu, šetrí čas aj energiu. Nemusíte totiž dlho premýšľať nad tým, ktorým smerom sa vydať a ktorým príležitostiam, ľuďom a situáciám v živote povedať áno a nie. 

Pokiaľ si chcete vytvoriť vlastnú značku, ostaňte neoblomný – v názoroch, prístupe, v sebaprezentovaní, morálnych hodnotách, v obliekaní, v obsahu, ktorý produkujete. Neznamená to, že sa vaše hodnoty časom nemôžu meniť – avšak mali by sa vždy meniť k lepšiemu.

“Uistite sa, že vaša osobná značka ostáva konzistentná – ako online, tak aj offline,” hovorí Fyiona Yong, leadership koučka mileniálov. Fyiona pravidelna spolupracuje s mileniálmi v korporátnom prostredí a pomáha im definovať ich pracovné ciele. “Musíte ukázať integritu a konzistentnosť vo vašej komunikácii, hodnotách a vystupovaní. Nepodceňujte dopad drobných nezrovnalostí na vašu osobnú značku.”

Fredrik Eklund tiež dodáva, že vlastné rituály sú dôležitým poznávacím znamením. Niečo, podľa čoho si vás všetci zapamätajú a rozpoznajú. Tak schválne – kto tromfne jeho povestný “highkick”?

5. Buďte pripravený zlyhať.

Áno, zlyhanie patrí k životu a nie, nie je to vôbec príjemná skúsenosť. Avšak veľmi potrebná a neodvratná, pokiaľ robíte veci naozaj naplno. Úspech patrí k životu rovnako ako neúspech – a zažiť si obe situácie vás posúva ďalej. 

To, ako na zlyhanie zareagujete a čo sa z neho naučíte, hovorí veľa o vašom postoji k životu a učeniu sa. Ak beriete neúspech ako príležitosť niečo zmeniť a niečo sa naučiť, máte z polovice vyhraté. 

6. Žite svoju značku.

Vytvoriť si vlastnú osobnú značku môže byť naozaj náročné, pokiaľ sa vaše pracovné nastavenie nezhoduje s tým osobným. V poslednom čase sa na dennej báze v korporáciách aj doma pri večeri skloňuje termín work-life balance, avšak práca je súčasťou osobného života tak, ako je osobný život súčasťou toho pracovného. 

Pokoj v duši a autentickú vlastnú značku budete mať jedine vtedy, pokiaľ vaše kariérne a osobné ciele a nastavenia budú v harmónii. 

Tim Salau, zakladateľ Mentors & Mentees, ktorý pracuje s vysokoškolákmi a pomáha im s tvorbou ich vlastných brandov pre budúce kariérne cestičky, taktiež podporuje túto filozofiu. “Vaša osobná značka by vás mala nasledovať všade tam, kam sa pohnete. Je to totiž ultimátne vyjadrenie toho, kým ste, a doslova kričí to, v čo veríte.”

7. Zanechajte stopu.

Keď vybudujete stabilnú značku so zvučným renomé (a to platí ako v biznise, tak aj v osobnom živote), inšpirujete druhých a určíte si víziu, príde čas sa zamyslieť, akú stopu chcete po sebe zanechať.

Koniec koncov, tak ako hlása talentovaný umelec Blake Jamieson, “budovanie osobnej značky je oveľa viac spletité ako budovanie biznisu. Jediná úspešná exit stratégia je zanechať po sebe stopu.”

A čo chcete po sebe zanechať vy?

Budovanie osobnej značky je celoživotný nikdy nekončiaci proces, ktorý sa neustále vyvíja a mení. Experti a marketéri vám potvrdia, že všeobecne aplikovateľný recept na úspech pri jej tvorbe neexistuje. Našťastie, pretože si ho tak môžete namixovať po svojom – a s týmito univerzálnymi bodmi vám to pôjde ľahšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like