Nemám čas nemať čas

Poznáte to, predpokladám, že každá z vás: 3 diáre, zaplnené od hora dolu, jeden vybúchaný kalendár, nekonečné premýšľanie o tom, čo ako najlepšie zladiť, aby bol spokojný šéf, manžel, kamoška, sused (a napokon tam niekde naspodku aj vy samé) a ten falošný pocit toho, ako neskutočne makáte, aké ste veľmi produktívne. A ako tak makáte a makáte, tak ste k tomu ešte aj poriadne vystresované a unavené, ale vytúžené výsledky nikde. Nuž v tom prípade, milé dámy, ste síce veľmi zaneprázdnené, ale produktívne nie ste. Pretože robíte všetko, len nie to, čo máte. 

Robíte všetko, len nie na vašich prioritách. (Alebo ich robíte jednu cez druhú, a tak vlastne nerobíte žiadnu?)

Keď čas skrátka neposlúcha... alebo ho nedokážeme ovládať?

Nikto učený z neba nespadol a ani ja nie. V minulosti, počas mojej vysokej školy som robila toho naozaj veľa. A presne, ako píšem v úvode, stále som si len všetko písala, škrtala, prepisovala, ale na konci dňa mi zostala len jedna otázka – „kam som sa dnes posunula“ Odpoveď bola: „nikam.“ A prečo? Pretože som ani nevedela, kam vlastne kráčam...

Klasická učebnicová definícia time managementu ho definuje skrátka ako riadenie svojho času. Na webinári v MY CAPPUCCINO CLUB, v mojej úžasnej komunite ešte úžasnejších žien, som však dámam poskytla na tento pojem iný pohľad. 

Čas je niečo abstraktné, neviditeľné a preto je veľmi ťažké uchopiť ho a dokonca manažovať ho. Všetci máme rovnaký čas, rovnakých 24 hodín. Prečo potom niektorí úspešní ľudia dokážu za týchto 24 hodín urobiť v našich očiach oveľa viac ako my? Pretože v tom čase robia správne veci. Takže time manažment je z veľkej časti nie o tom, kedy veci robíme, ale aké veci robíme. Pretože nie čas, ale naše priority určujú to kým sme a kam sa dostaneme.

Umenie zotrvať

Dobre, povedzme, že prvý krok pre super efektívny time management je stanoviť si priority. Ale aby to nebolo také ľahké, nestačí si ich len stanoviť, ale i dodržiavať. A to už je niekedy ťažšie. Pretože ak vaša priorita nie je dostatočne prioritou, využijete prvú šancu venovať sa niečomu v danej chvíli zaujímavejšiemu, alebo vás sklame vaša asertivita, keď svoju prioritu odložíte bokom, lebo neviete povedať niekomu/niečomu nie. 

A pritom umenie priorít práve spočíva v tých dvoch obyčajných slovách – áno a nie. Chceš budúci rok odbehnúť ten maratón? Áno? Dobre, tak potom sa budeš musieť vzdať poobedného odpočinku po práci pri knižke a ísť si skrátka zabehať. A nie, prechádzka s kamoškou sa neráta, pretože ti síce dá dobrý pocit a aj pohyb, ale maratón po nej nezabehneš. Takže ak si si na začiatku povedala dostatočne veľké áno, budeš schopná si v krízovej situácii, ktorá by ťa mohla vzdialiť od úspechu, povedať dostatočne veľké nie.

Kedy mám správne určené priority?

Ruku na srdce, ktorá z vás má neporiadok v kalendári, diári a potom aj v hlave? To všetko je len výsledkom nášho neporiadku v prioritách. A ruku na srdce, keď ste si po prečítaní vyššie napísaného sadli k tomu vášmu zoznamu „priorít“ a naozaj preškrtali veci, ktoré vlastne nie sú dôležité, nikam vás neposúvajú ba dokonca vás ešte aj odďaľujú od toho, kým chcete byť, nemáte v tom diári akosi viac miesta a v hlave jasnejšie? Už máte čas mať čas? 

Ako zvyknem často hovoriť – keď poznám svoje prečo, zvládnem každé ako. To znamená, že ak si viete odpovedať na otázku „prečo to chcem robiť“, určite nájdete aj odpoveď „ako to chcem urobiť“. V tom okamihu sa daná vec stáva prioritou a vy prestávate robiť kompromisy na ceste za jej dosiahnutím. 

Pomocníci na ceste k úspechu

No a aby to dámam išlo o čosi ľahšie, na našom webinári v MY CAPPUCCINO CLUB som im dala aj zopár tipov, ako žiť vedomejšie. Aby práve tie všetky nástrahy, ktoré číhajú na naše dodržiavanie priorít, sme vedeli skrátka odpinknúť a aby sme vedeli naozaj efektívne zotrvať v tom, čo chceme dosiahnuť. 

Ak si zvedavá na tieto tipy i celý webinár o time managemente a ešte omnoho omnoho viac o osobnostnom rozvoji, potom šup zaregistrovať sa do MY CAPPUCINO CLUB a rásť každým dňom už len tým, že si v tejto komunite. Registrácia tu.