Zlodeji času z iného konca - týchto 10 vecí vás oberá o čas

Odkedy sa mi narodila dcéra, uvedomujem si, koľko času som mala predtým a koľkokrát som ním totálne plytvala. Niektorí rodičia majú to šťastie, že ich dieťa spí dve až tri hodiny nepretržite viackrát do dňa. A potom sme tu my, ktorí sme nevyhrali v spánkovej lotérii a aj napriek tomu sa snažíme zostať pri zmysloch a ako tak v obraze. 

Podľa našej štvormesačnej dcéry by som si mohla nastaviť hodinky – spí totiž presne 30 minút zhruba každé tri hodiny počas dňa. Vtesnať do toho ndomácnosť, cvičenie, podnikanie a starostlivosť o seba a o vzťah dá zabrať, ale predsa to každý deň dávam #mojsystemjeflexibilita.

Skrátka, dieťa ma naučilo časovej efektivite. Snažím sa využiť každú minútu účelne – či už na fyzickú, psychickú alebo relaxačnú aktivitu. Keď to nejde, tak to nesilím. Keď to ide, tak makám ako drak. Skrátka, balance je cesta.

Keby som mohla ísť o pár rokov späť a povedať môjmu mladšiemu ja, aby si viac vážilo časofond, ktorý má k dispozícii, hneď by som to spravila. Ale keďže skúsenosť je neprenosná, podelím sa aspoň s vami o hlavných zlodejov času, ktorých som identifikovala v bežnom živote.

10 zlodejov vášho času – poznáte ich?

 1. Trávite neefektívny čas na sociálnych sieťach

  Staré dobré sociálne siete – ako inak:) Tento bod určite nie je pre vás novinkou. Pokiaľ byť online nie je vaším aktívom (netvorí váš zdroj príjmu), nevenujte mu viac ako 30-45 minút času denne. Radšej si stiahnite napríklad aplikáciu Minúta po minúte (Denník N) alebo TED (TED spíkri) a vždy, keď vás to bude lákať kliknúť na Facebook alebo Instagram, urobte radšej niečo pre seba a trošku si rozšírte obzory.

  Keď sa svoj čas na sociálnych sieťach rozhodnete tráviť aj naďalej a žiadne tipy, triky a vychytávky na vás nezaberajú, aspoň ho využite vo svoj prospech. Spravte si kurz online marketingu alebo SEO (Google a iné stránky ich poskytujú zadarmo v základných aj rozšírených verziách; odporúčam tiež napr. www.coursera.org pre rôzne kurzy zo svetových univerzít), začnite písať vlastný blog, naučte sa robiť stránky (napr. cez WordPress to ide celkom intuitívne), naučte sa fotiť a uverejňovať príspevky – budete online a tiež sa niečo nové naučíte. Nikdy neviete, kedy sa vám ktorá zručnosť môže zísť v budúcnosti.

 2. Trávite čas pozeraním tých istých seriálov alebo filmov dokola

  Áno, Suits, Emily in Paris aj Gossip Girl môžeme pozerať dokola, však? Ale stačí si ich pozrieť raz, alebo dvakrát. Prípadne každý prestupný rok od začiatku, keď už ste zabudli, o čom boli:) Ale nie nonstop, od rána do večera, ako podmaz k bežnému dňu alebo k rozmrazenej pizzi pri večeri.

  Choďte von, zažite niečo nové, prípadne si niečo nové prečítajte. Opakovaním jednej a tej istej veci sa nič nové nedozviete, akurát tak zabijete tonu času. Vy si spravte kávu a zoberte do ruky radšej tú knižku, na ktorú vám už mesiace sadá prach na nočnom stolíku pri posteli #justdoit

 3. Chodíte von stále s tými istými ľuďmi na tie isté miesta

  Istý čas, keď som chodila na vysokú, som sa stretávala s dvomi kamoškami z fitka na káve v nákupnom centre takmer každý deň. Po troch týždňoch sa obsluha ani neunúvala opýtať, čo si dáme, rovno priniesli našu tradičnú objednávku. Boli sme schopné dokola preberať tie isté témy, tých istých ľudí. Vtedy som mala pocit, že je supercool udržiavať si takéto rituály. Trvalo asi tri mesiace, kým som si uvedomila, že už ma to nebaví. No, hovorí sa, že lepšie neskoro ako nikdy.

  Opakovaním toho istého sa nič nové nedozviete. Diverzifikujte, navštívte nové miesta a spoznajte nových ľudí. Nehovorím vám, aby ste vymenili vašich kamarátov. Po čase zistíte, že je fajn, keď sa s rôznymi ľuďmi môžete porozprávať na rôzne témy – rozvíjajte vzťahy a cez nich aj sami seba.

 4. Neurčujete si správne priority

  Tu by som rada do vašej pozornosti dala jeden princíp, ktorý, okrem iného, môžete aplikovať aj na určovanie priorít. Volá sa Parettovo pravidlo a hovorí o pomere 80:20.

  V preklade 80% aktivít vám prinesie 20% výsledkov. A opačne: 20% správnej činnosti vám prinesie 80% výsledkov (viď aj tento článok). Čiže pri správnom nastavení prioritít a určení dôležitosti by ste mali dať prednosť úlohám, ktoré vám prinesú najvýznamenjšie výsledky.

  O presnosti pomeru 80:20 môžeme polemizovať ale pravdou ostáva fakt, že by ste si nemali vyberať len tie najzaujímavejšie, časovo náročné úlohy, ktoré vám neprinesú významný výsledok. Obráťte svoju pozornosť k náročnejším úlohám a odpracte ich zo stola čím skôr – často sú totiž práve tieto najvýznamnejšie.

 5. Žijete v minulosti

  Každý si určite občas nostalgicky zaspomína na “staré dobré časy”. Avšak keď sa 90% vášho mentálneho sveta odohráva v minulosti, strácate čas. Keď sa neustále vraciate k situáciám a rozjímate, čo všetko ste mohli urobiť inak, nežijete v prítomnosti a nevnímate aktuálnu situáciu. Nemáte šancu vnímať realitu a zmeny, ktoré vo vašom živote nastali.

  Nič nie je naveky a okolitému vývoju sa musíte prispôsobiť aj vy. Nechajte minulosť minulosťou, poučte sa z nej, uzavrite ju, buďte za ňu vďační, ale nikdy, naozaj nikdy sa v nej už nerýpte. Pretože ako povedal Darwin, prežije len ten, kto sa prispôsobí.

 6. Ľutujete sa

  Strácate čas tým, že sa ľutujete. Pýtate sa sami seba “prečo sa mi to deje” a “prečo opäť ja”. Robíte zo seba obeť a akceptujete, že váš život je výsledkom okolností, namiesto toho, aby ste prevzali zodpovednosť za vaše šťastie. Ako na to?

  Opakujete dokola tie isté chybné vzorce a čudujete sa, že výsledok sa nikdy nezmení. No nezmení, pretože vy ste nič nezmenili. Definícia šialenstva hovorí: ak robíš stále to isté, neočakávaj iný výsledok. Takže prestaňte strácať čas sebaľútosťou a začnite na sebe makať.

 7. Nečítate

  Áno, čítanie samo o sebe je časovo náročná aktivita. Avšak, keď čítate niečo naozaj zaujímavé, čas plynie, akoby ani neexistoval.

  O dôležitosti čitania sa toho popísalo už mnoho. Rozvíja fantáziu a kreativitu, podporuje predstavivosť, obohacuje a rozvíja ducha. Pokiaľ chcete prestať strácať čas, začnite ho tráviť zmysluplne. Čítajte.

 8. Necestujete

  A zakrpatievate. Keď necestujete, nespoznávate iné kúltúry, zvyklosti, neotvárate svoju myseľ a neakceptujete fakt, že každý sme odlišný. Iný kraj, iný mrav.

  Cestovanie vám otvára dvere do sveta, aj do mysle a duší druhých. Ľahšie si potom vybudujete cestu ku komukoľvek a rozšírite si obzory. Využívajte teda svoj čas zmysluplne a booknite si vlak, či letenku už dnes. Hoci len na skok ku susedom:)

 9. Držíte si v živote toxických ľudí

  Toxickí ľudia sú najväčším požieračom vášho času vôbec. Zaberajú vám čas mentálny (keď na nich musíte neustále myslieť) ale aj fyzický (keď sa s nimi napriek vašej zlej intuícii  stále stetávate). Vysávajú z vás energiu, hlavne pokiaľ ste sa ešte nenaučili povedať nie.

  Vyhoďte ich zo života podľa tohto návodu a sami uvidíte, aké blahodárne účinky to na vás bude mať.

 10. Navštevujete školenia orientované na time management a zlodejov času

  Ale vážne. Toto školenie vám stačí absolvovať iba taz. Inak sa aj z neho stáva ďalší zlodej vášho času:)