I AMbitious – jedinečný projekt, ktorý na Slovensku chýbal

Projekt I AMbitious je prvý komplexný program neformálneho vzdelávania pre stredoškolákov na Slovensku. Založila ho trojica dievčat, ktoré chceli dať študentom príležitosť zistiť, akým výzvam v praxi budú čeliť v budúcnosti. 

Tento mesiac som pre vás vyspovedala Veroniku Kováčikovú, jednu zo zakladateliek tohto revolučného študijného programu. Okrem iného ma zaujímalo, aký má pohľad na úlohu rodiča vo vzdelávaní detí, a aký je jej názor na dnešné školstvo.  

Veronika, tento rozhovor realizujeme v provizórnych podmienkach kvôli Covid-19 pandémii. Prezraď mi, ako pri týchto obmedzeniach dokáže fungovať cowork community manažérka a zakladateľka neformálneho vzdelávacieho programu pre stredoškolákov v jednom?

V prvom rade ďakujem za pozvanie na rozhovor (úsmev).

Ako dnes skoro každý, fungujem a pracujem v obmedzenejšom režime, no veľmi mi k práci chýba kontakt s ľuďmi. V Campuse aj v I AMbitious sme museli prejsť do fungovania v online režime. Na druhej strane, chvalabohu, bývam na dedine v dome so záhradou a so psíkom, kde  môžem aspoň vybehnúť do prírody, čiže sa aspoň takto môžem odreagovať. Úprimne poviem, že mestský ruch mi vôbec nechýba (úsmev).

Pred dvomi rokmi si založila úspešný projekt I AMbitious. Čo ťa k vytvoreniu tohto programu inšpirovalo?

Program I AMbitious sme založili spoločne s dvomi kamarátkami Terez a Sof. Keď sme ho zakladali, ja a Terez sme boli štvrtáčky na strednej škole. Už vtedy som cítila, že chcem robiť niečo viac, ako len sa tešiť na piatok, kedy pôjdem za kamarátmi a podobne. Terez vtedy prišla z Dánska, kde bola na polročnom študijnom pobyte. Tam sa stretla s úplne iným prístupom k učeniu a štúdiu.

Keď sa vrátila späť na Slovensko, bola to pre ňu obrovská facka, keď si porovnala ako fungovalo školstvo tam, a ako funguje školstvo u nás. Vtedy sme sa rozhodli, že s tým ideme robiť niečo urobiť a ideme to urobiť lokálne. Keď sme si totiž robili prieskum, drvivá väčšina programov bola cielená na Bratislavu. Spolu so Sofi sme teda my tri dali hlavy dokopy a vymysleli sme práve I AMbitious, program pre vzdelávanie stredoškolákov, ktorý zo začiatku pôsobil iba v Trenčianskom kraji. Vravím zo začiatku, nakoľko v septembri oficiálne štartuje aj prvý ročník I AMbitious v Trnavskom kraji. 

Ako aktuálne funguje občianske združenie I AMbitious?

I AMbitious je ročný program, ktorý funguje počas roka od septembra do júna. V lete študenti realizujú vlastné projekty práve aj za pomoci ich mentorov. Momentálne program stále beží, stretávame sa každý týždeň online a máme rôzne workshopy, alebo realizujeme projekty v praxi. Aktuálne spolupracujeme s tromi zaujímavými firmami Fleck, Aliter Technologies a Born to trick.

Študenti spoločne pracujú na reálnych zadaniach z rôznych oblastí firiem. Pre študentov je užitočné, že sa oboznámia s rôznymi oddeleniami, ktoré vo firmách fungujú a môžu nahliadnuť dovnútra jej chodu. Napríklad v Born to trick sme riešili ako zefektívniť komunikáciu v rámci firmy. Študenti majú za úlohu im pomôcť a vymýšľajú rôzne aplikácie a nastavujú systémy, ktoré im komunikáciu uľahčia. Tiež napríklad v coworkingu Fleck riešia ako prilákať zákazníkov, nastaviť marketing, a ako zastrešiť proces onboardingu klienta od prvého kontaktu až po usadenie v priestore.

V programe máme tiež zaujímavé projekty v praxi s mestom Trenčín, kde študenti riešia reálne problémy, kt. trápi dané mesto. Napríklad tento rok študenti riešili ako spraviť z Trenčína viac ekologické mesto. Na tomto zadaní študenti pracujú počas jedného mesiaca spoločne s vedením mesta Trenčín. Na projekte sa študenti môžu naučiť, že keď ich niečo trápi v danom meste, nemajú len kritizovať, ale môžu sa obrátiť na vedenie mesta. Z mojej skúsenosti môžem potvrdiť, že mestá sú otvorené novým nápadom a vylepšeniam z radov študentov.

Študenti pri realizovaní projektu s mestom Trenčín

Okrem toho sa taktiež sa snažíme čo najviac udržiavať komunitu i v online, preto máme každý utorok spoločné online I AMbitious raňajky, a taktiež sa každú sobotu večer počujeme pri spoločnom kvíze. Ako tím sme im otvorení pomôcť pri akejkoľvek dileme či otázke, ktorú mladý človek môže v tejto situácii riešiť. 

Kto všetko sa môže do programu zapojiť?

Do I AMbitious sa môže prihlásiť ktorýkoľvek namotivovaný stredoškolák či stredoškoláčka, ktorí na sebe chcú pracovať už počas strednej školy. Pre nás je najpodstatnejšia motivácia mladého človeka, preto ak sa chce zapojiť do programu a posúvať sa vpred, u nás má dvere vždy otvorené.   

Podľa čoho vyberáte mentorov do programu?

Pri mentoroch dbáme na to, aby vedeli čo najlepšie pomôcť tomu konkrétnemu študentovi. Študenti počas leta, teda ešte pred začiatkom programu, vypĺňajú detailný formulár, kde sa zaujímame o ich preferencie na mentora, ich záľuby, ciele do budúcnosti a podobne. Ak nám niekto napíše, že potrebuje pomôcť napríklad s marketingom, pretože je mu tá oblasť blízka alebo by ho chcel v budúcnosti študovať, vyberieme mu mentora na základe toho na mieru. 

Sú to všetko profesionáli z praxe, ktorí majú za sebou bohaté skúsenosti a radi sa o ne podelia s mladými študentami. Neprideľujeme ich teda svojvoľne, ale na základe konkrétnych preferencií študentov.

Môžu si študenti počas programu mentorov vymeniť alebo mať povedzme dvoch mentorov, ak potrebujú riešiť viacero tém?

Áno, máme viac prípadov, kedy sa študentom počas roka zmenila situácia a prišli na to, že smer, ktorý si mysleli, že je pre nich ten pravý, ním v skutočnosti nebol. To najmenej, čo pre nich môžeme potom spraviť, je vymeniť mentora, ktorý bude viac nápomocný v danej oblasti.

Tiež má veľa z nich dvoch mentorov. Aďo, náš alumni, sa chcel veľmi venovať oblasti IT, no tiež ho fascinovalo natáčanie videí, na čo sme nevedeli zohnať jedného človeka. Preto sme mu zohnali dvoch mentorov, jedným z jeho mentorom bol Jakub Gulík, standup komik, ktorý točí videá, a tiež Mareka Mansella, ktorý vytvoril vzdelávací IT softvér pre študentov Učíme s Hardvérom.

Všimla som si, že I AMbitious pôsobí len v niektorých regiónoch Slovenska. Je možné sa zapojiť do programu aj online? Aké možnosti existujú?

Program sme založili v Trenčíne, pretože sme chceli, aby fungoval regionálne. V Trenčianskom kraji nám totiž podobný projekt chýbal. Tým, že odtiaľ aj pochádzame, mali sme najlepšie zázemie na spustenie programu, keďže sme tu poznali veľa ľudí.  

Každý rok sa tiež nájde študent, ktorý za nami dochádza (úsmev). Prvý rok to bola študentka z Trnavy, tento rok dokonca máme študenta z Bratislavy, ktorý za nami každý piatok cestuje do Dubnice. Študentom to dochádzanie dáva zmysel, nakoľko na Slovensku iný rovnako komplexný program pre stredoškolákov zatiaľ nefunguje. A dokonca by som povedala, že títo študenti majú spravidla jednu z najlepších dochádzok (smiech).

Momentálne nie je možné zapojiť sa do programu online, no aj my v I AMbitious tíme sme si všimli potrebu byť dostupný z každej časti Slovenska. A preto momentálne naplno venujeme svoj čas novému projektu. Pôjde o najväčšiu platformu zameranú na neformálne vzdelávanie na Slovensku. Jediné čo budú potrebovať je motivácia a pripojenie na wifi. Ale o tom ti môžem rozpovedať nabudúce. (úsmev) 

Veronika Kováčiková

Ako vnímaš úlohu škôl pri vzdelávaní stredoškolákov? Dokáže ich z tvojho pohľadu škola pripraviť na dynamické pracovné prostredie, ktoré ich čaká, či aktívne viesť k podnikaniu?

Veľmi ťažká otázka. Školstvo na Slovensku vnímam tak, že je to akademická pôda, ktorá študentom dáva vedomosti, ktoré sú dôležité pri štúdiu odbornom, avšak chýba často vzdelávanie praktické, do života. Školy od nás chcú, aby sme vedeli prezentovať a robili prezentácie na rôzne témy, ale nikto nás už nenaučí ako tú prezentáciu reálne vytvoriť a dobre odprezentovať. Tieto základné veci chýbajú aj preto, že na to jednoducho nie je kapacita. Preto je skvelé, že fungujú podporné programy, ako sme napríklad my, a študenti tieto si vedomosti a skúsenosti môžu doplniť aj niekde inde.

Teraz vnímam, že je vhodný čas na veľkú reformu. Kvôli aktuálnej situácii všetky školy museli prejsť na online systém výučby, kde reálne musia selektovať, čo je dôležité pri výučbe a čo až tak nie.

Čo môže rodič urobiť pre to, aby podporoval svoje dieťa v ceste k podnikaniu, aj keď školy ich zväčša pripravujú skôr na zamestnanie?

U rodičov je skvelé, keď podnecujú svoje deti, aby sa zapájali do podobných rozvojových programov ako je napríklad I AMbitious, Nexteria, Pre stredoškolákov, a mnoho ďalších. Tieto programy im poskytujú vedomosti, ktoré rovno prepájajú s praxou, a tiež ich vedú k tomu aby tvorili vlastné projekty. Učia ich k podnikavosti, čo je prvý krok k podnikaniu.

Poradila by som rodičom, aby svoje deti nedávali len na krúžky ako tanečná alebo hudobný nástroj, ale aby sa zamýšľali aj nad takýmito alternatívami na trávenie voľného času.

Aká je vízia pre I AMbitious do budúcna?

Naša vízia ešte pred nedávnom bola dostať I AMbitious do piatich rokov do všetkých krajov na Slovensku. Pod vplyvom aktuálnej situácie však uvažujeme aj nad ďalšími ideami, uvidíme čo bude. Tiež bolo našou víziou fungovať online, aktuálne sme totiž nastavení na fungovanie čisto na osobných stretnutiach a teda vieme prijať len študentov, ktorí sú z okolia, alebo môžu dochádzať. 

Chceli by sme prejsť do online režimu, aby sme mohli pomáhať vzdelávať sa študentom z celého Slovenska, aj tam kde sa aktuálne nevieme osobne dostať. Takto by sme vedeli prepojiť oveľa väčšie množstvo študentov s inými účastníkmi, lektormi a mentormi a vybudovať tak oveľa väčšiu komunitu ľudí, ktorá si bude môcť vždy navzájom pomôcť, poradiť, spojiť sa keď je treba. 

Vianočný večierok I AMbitious

Je pre vás náročné prepnúť z offline do online režimu?

Situácia nám ukázala, že vieme celkom plynulo prejsť z offline režimu do online, len samozrejme za cenu straty osobného kontaktu, tým že nie sme tak často spolu. Pomaly sa vytráca aj zapálenie pre komunitu, ktorá je vždy najväčším motivátorom, aby si sa niekam s radosťou vrátil. 

Vnímame, aké náročne teda môže byť udržať tú komunitu. Chceli by sme program ponechať ako je aktuálne nastavený, ale uvažujeme nad doplnením aktivít aj pre študentov, ktorí nemajú čas a možnosti na to, aby sa zúčastnili celého programu.

Akým ďalším aktivitám sa venuješ keď práve nepracuješ?

Som aktuálne v druhom ročníku na Ekonomickej univerzite a popri tom som ešte študentkou Nexteria Leadership Academy. Je to trojročný program, ktorý sa tiež zameriava na sebarozvoj a leadership. V súkromí sa naplno venujem mojej rodine a priateľovi.

A otázka na záver – aké ďalšie zaujímavé projekty máš v pláne?

Aktuálne nemám kapacitu na nové projekty. Naplno sa venujem práci v I AMbitious a Campuse, nakoľko obe prostredia sú veľmi dynamické. Mojim osobným cieľom je momentálne prežiť toto obdobie v pohode a v zdraví a dostať sa naspäť do reality.

Veronika, ďakujem ti za rozhovor!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like