Na začiatku bola láska – Martina Grňová a jej mandlove

Maťka je tvorivá duša, ktorej nechýba vášen pre to, čo robí. Miluje rannú kávu, ktorú si najradšej vychutnáva v jej kaviarničke mandlove,  a radšej si jedlo uvarí doma, akoby mala ísť do reštaurácie. 

Z matfyzu si to namierila rovno do kuchyne a dnes si dobroty od nej môžete vychutnať od Bratislavy až po Viedeň. O jej ceste k svojmu snu sme sa porozprávali, ako inak, na kávičke.

Mati, Ty a kuchyňa patríte k sebe takmer odjakživa! Ako si sa  dostala k vareniu?

U nás doma sa vždy varilo a bol to najmä tatino, ktorý miluje varenie. Boli sme tým aj trochu rozmaznávaní a potom sme odmietali jesť napríklad v školskej jedálni (úsmev). Obaja s bratom sme radi jedli dobré veci, takže nás to chytilo prirodzene, veľa času sme trávili v kuchyni. 

Videli sme tú radosť, čo z toho mal otec, a začali sme k tomu prirodzene inklinovať. Taká prvá inšpirácia bol pre nás Jamie Olivier, ktorého sme pozerali v televízii, kde varil aj jedlá, ktoré sme doma nevarili. Takto sme sa dostali k talianskej kuchyni. Vtedy som mala 12-13 rokov. 

Keďže v tom čase sme mali doma nefunkčnú rúru, k pečeniu som sa dostala trochu neskôr, keď som mala 15 rokov. Keď som potom začala chodiť s mojím vtedajším priateľom, objavila som aj nový rozmer varenia a síce varenie z lásky k niekomu (úsmev).

Maťka jej obľúbenej kuchyni

Tvoj instagram je priam magnet pre hladošov. Všetko to krásne jedlo vyzerá chutne, zdravo a naozaj kvalitne. Ako si dokážeš udržiavať líniu pri tom všetkom varení a ochutnávaní?

NIkdy som nemala extrémny problém s postavou, od 15 sa stravujem zdravšie a stalo sa to pre mňa životným štýlom. Ani s kvalitnou stravou to však netreba prehnáňať, ale pokiaľ sa človek stravuje vedome, nemôže z takejto stravy extrémne priberať. 

Plus k tomu konečne pridávam pohyb, ktorý som v začiatkoch zanedbávala. A tiež samozrejme svoje urobí aj to, keď je človek celý deň v prevádzke na nohách. 

V strave si počas svojho života dosť experimentovala, a vyskúšala si už viacero typov stravovania. Prečo si sa nakoniec rozhodla pre paleo?

Skúšala som už v strave rôzne prístupy kvôli zdravotným problémom. Asi najviac som to začala riešiiť na vysokej, keďže som mala chronické kvasinkové infekcie s ďalšími kombináciami problémov ženského charakteru. Bolo to vtedy v dosť zlom stave a ja som vedela, že s tým musím už niečo robiť. NIkdy som neinklinovala k liekom, čo pre mňa bolo vždy skôr krátkodobé riešenie. 

Chcela som prečistiť celý organizmus a takto som sa dopracovala k paleu, čo je nízkosacharidové stravovanie. Kvasinky sú živené zo sacharidov a keď ich chceme z tela odstrániť, potrebujeme ich vyhladovať. Toto ponúkala paleo strava, ktorá je založená hlavne na tukoch a bielkovinách, veľa zeleniny, občas ovocie. Touto formou som sa začala liečiť, trvalo to mesiace, až roky. 

Vyhovovalo mi to, lebo som sa cítila oveľa lepšie, mala som viac energie, odišli aj problémy s pleťou. Posledné roky som od toho trošku upustila a zaradila som naspäť do stravy niektoré potraviny. Takáto úprava stravy je podľa mojej skúsenosti dobrá na preliečenie niečoho konkrétneho. Je v poriadku, keď človek potom začne pomaly postupne pridávať a skúšať aj iné potraviny. 

Kedy si sa rozhodla, že Ťa varenie bude živiť?

Začala som k tomu viac inklinovať ešte počas bakalárskeho štúdia, keď som začala písať blog. Čím ďalej, tým viac mi bolo jasné, že sa po škole nechcem zamestnať a finálne rozhodnutie padlo, keď som bola v štvrtom ročníku. Moja kamarátka Kika končila školu o rok skôr ako ja a bola v tom čase zamestnaná. Boli sme o tom presvedčené a chceli sme do toho ísť, začať podnikať spoločne. 

Máš dosť široké portfólio gastro služieb, ktoré poskytuješ. Projekt FoodLover.sk ste založili s kamarátkou Kristínou pred pár rokmi, a aktuálne je už plne pod Tvojími krídlami. Čo všetko koncept zastrešuje?

V jej mandlove

Teraz je to 5 rokov, čo som skončila školu a začala podnikať. Za tú dobu sme si prešli viacerými konceptami. Našou hlavnou aktivitou, ktorá ostala doteraz, je výroba koláčov. Dodávame ich do kaviarní a obchodov v Bratislave a okolí, dovážame aj do Viedne. 

Máme tiež vlastnú kaviareň s menším obedovým bistrom v centre Bratislavy, takže toto sú naše dva najsilnejšie koncepty. 

Za tie roky sme skúšali aj rôzne cateringy a coffee breaky pre firmy, robila som aj rôzne workshopy. Počas školy som robila kurzy varenia Chefparade, avšak časom som od tejto aktivity upustila, nebol na to čas. Neskôr som sa k tomu vrátila v spolupráci so značkou Miele, pre ktorých robievam rôzne zážitkové varenia. 

Od väčších akcií pre firmy  sme upustili. Bola to aktivita, ktorá nám veľmi pomohla dostať sa do povedomia. Aktuálne sa tomu už nevenujeme, pretože to bolo veľmi časovo náročne, keďže som tieto akcie väčšinou zastrešovala sama. Veľmi rada som počúvala spätné väzby od ľudí, ale aktuálne už nie je na to taký priestor, keďže ma zamestnávajú iné aktivity. 

Ako vznikla Tvoja značka mandlove?

Keď sme s Kikou riešili čo ideme robiť, pečenie koláčov nebola tá prvotná myšlienka. Ja som bola počas školy na pobyte Work and Travel v Amerike a tam som sa zamilovala do mandľového mlieka, ktoré tu vtedy ešte nebolo. Nadchlo ma to a začali sme si prepočítavať, koľko by nás stála výroba a ostatné výdavky, aby to dávalo zmysel. Tam sme zistili, že to nie je až taký dobrý nápad (úsmev). 

Z tohto nápadu nám ostal aspoň názov mandlove, ktorý sa mi zapáčil. Má v sebe aj slovíčko love (láska) a my sme už toho času mali blog FoodLover.sk, takže sa to krásne spojilo. Ešte sme však nevedeli, o čom tá značka bude, ale názov už bol jasný (úsmev).

Obe sme rady kávičkovali a mali sme rady kvalitné koláče, ktoré vtedy neboli v kaviarňach až tak dostupné. Vtedy sme si uvedomili, že práve toto nám chýba a verili sme, že pre to nadchneme aj ľudí.

Nebála si sa na začiatku neúspechu, keďže už tu bol celkom pretlak eko-bio-raw foodu?

Keď sme začínali, tak raw koláče robilo len pár kaviarní. My sme verili tomu, že to robíme inak – tie koláče chutili inak, videli sme potenciál. Úprimne, sama by som do toho nešla, som ten typ, ktorý potrebuje pri sebe podporu. Kika vo mňa verila a ja som k nej veľmi vzhliadala. 

Mati, ja som sa o Tebe dozvedela, že si coffee person, čo ma neuveriteľne teší. Prezraď mi, kde si sa “zamilovala do kávy”?

Presne tak, káva sprevádza každý môj deň. Každé ráno odkedy vstanem, sa už teším na to, ako prídem do práce a Monika mi spraví kapučínko, a bude mi super (úsmev). Cez víkendy si doma robievam ranný filter a vychutnávam si ho na terase alebo v kuchyni. Mám aj pár obľúbených miest, kam chodievam na kávičku. 

Kávu som sa naučila piť v Brew Bare vo Freshmarkete a v Amerike, kde sme pochodili veľa domácich kaviarní. Tam som objavila mandľové latté a je to láska na celý život (úsmev). V Brew Bare som sa zase zoznámila so specialty kávou, zistila som, čo je to filtrovaná káva, naučila som sa o rôznych stupňoch praženia kávy. Tu tiež vznikali aj prvé myšlienky a nápady na mandlove ešte počas školy.

Chodíš rada do reštaurácií alebo preferuješ doma varenú stravu?

Tým, že rada varím a záleží mi na kvalite a pôvode surovín, z ktorých varím, preferujem domácu stravu. Nie je veľa reštaurácií, kde sa o svoj zdroj podelia. Veľa ľudí hovorí, že nemajú až tak radi jedlo, ktoré sami pripavia – ja práve naopak, mám najradšej jedlo, ktoré si sama uvarím (úsmev).

Na dovolenkách vyhľadávam hlavne kaviarne, to je pre mňa pravý gastro zážitok, dokázala by som ísť aj do 10 kaviarní a dať si radšej nejaký koláč, či sendvič, ako normálne jedlo. Z reštaurácii vždy vyberám kvalitné lokálne miesta. 

Na Slovensku je pár miest, kde rada chodím. Mám rada napríklad FACH v Bratislave, páči sa mi čo robia a ako to robia. V Trnave rada chodím do Akadémie. Predsa len, človek občas potrebuje zmenu aj v tej kuchyni. 

V mandlove

Aké výzvy ťa v najbližšej dobe čakajú?

Na rok 2020 som mala taký cieľ napísať knihu, ale to som zatiaľ odložila. Namiesto toho som vystúpila zo svojej komfortnej zóny a začala som točiť videorecepty.

Vždy som chcela ešte popri mojom blogu točiť a konečne som na to mala čas počas korony. Inklinujem aj k takýmto filantropickym aktivitám, nechcela som robiť len čisto biznis. Veľmi ma teší spätná väzba od ľudí, keď mi niekto povie, že varí podľa mojich receptov. 

Mojím osobným cieľom na tento rok je začať sa venovať viac sebe, keďže od vysokej som každú voľnú chvíľu a voľné financie vrážala do biznisu. Teraz konečne prišiel čas trochu si vydýchnuť a venovať sa mojím koníčkom.

Mati, ďakujem Ti za rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like