Náš recept na úspech je komunita – Andrea Zrubcová, tvár a srdce Campus City

Andrea Zrubcová – tvár a srdce jedného z najúspešnejších slovenských coworkingových centier. Žena, ktorá sa už stihla podieľať na desiatkach projektov, spoluzaložiť a manažovať hŕstku vlastných spoločností, aktívne budovať komunitu startupistov a freelancerov, a popri tom všetkom stíha cestovať po celom svete – pričom jej drive a optimistické vyžarovanie naznačuje, že toto je ešte len začiatok.

Prečítajte si rozhovor s Andreou a dozviete sa okrem iného aj to, ktoré sedadlo by si vybrala, ak by jej niekto ponúkol miesto vo vesmírnej lodi.

Andrejka, keď sa pozriem na tvoj LinkedIn profil, za takú krátku dobu si toho postíhala naozaj veľa. Od štúdia vo Francúzsku, cez tvorbu vlastných projektov, až po vedenie jedného z najúspešnejších coworkingových centier na Slovensku. Aká bola pre teba táto cesta?

Zhrnula by som to tak, že bola skvelá, poučná, aj náročná. Na začiatku štúdia na vysokej škole som sa stala súčasťou jednej neziskovej organizácie AIESEC, v ktorej som bola aktívna viac ako 3 roky. Zároveň som sa zúčastnila dvoch stáží, a to na Sumatre v Indonézii a v Turíne v Taliansku. Pravidelne som tiež navštevovala a prispievala do mnohých konferencií, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Toto bol pre mňa ten prvý pilier, ktorý mi dal strašne veľa, ako po osobnostnej, tak aj po profesionálnej stránke. 

Spoločným znakom mojej profesionálnej cesty je, že som vždy mala šťastie na skvelý tím a bola som obklopená úžasnými ľuďmi, ktorí ma posúvali ďalej, za čo som im všetkým dodnes vďačná. S mnohými som doteraz v kontakte a vieme si nejakým spôsobom pomáhať.

Po skončení bakalára (bankovníctvo, financie a investovanie) som pokračovala štúdiom medzinárodného manažmentu, počas ktorého som sa zúčastnila aj výmenného pobytu vo Francúzsku. Tiež som počas štúdia začala skúšať prvé part-time pozície, bola som súčasťou skvelého tímu v spoločnosti Dell, čo bola pre mňa výnimočná skúsenosť. Po škole som odišla do Viedne, kde som pracovala ako konzultantka v sfére bankovníctva. Po skúsenosti s korporátnym prostredím som mala chuť vyskúsať tzv “rocket ship” (poznámka: “If you’re offered a seat on a rocket ship, don’t ask what seat! Just get on.”) s ľudmi, ktorých vízia sa mi páčila a zároveň som sa s ňou sama dlhodobo stotožňovala. Tak som sa dostala ku Campusu. 

Mala si priestor venovať sa aj vlastným projektom? 

Popri štúdiu som pomáhala založiť občianske združenie Consulting Club Bratislava (CCB), a tiež  som začala znovu rozbiehať Global Shapers, čo je taká predĺžená ruka svetového ekonomického fóra, ktorá sa sústreďuje na mladých ľudí do 30 rokov. 

Global Shapers toho času fungovalo na Slovensku už niekoľko rokov. Nakoľko nebolo jednodznačné, kto ho priniesol a aké boli výsledky za posledné roky, mojím cieľom a drivom bolo túto organizáciu znovu nakopnúť a posunúť ďalej. 

Spolu s novovznikajúcim tímom sme úspešne príjmali ďalších členov, podarilo sa nám priniesť nové projekty a myslím, že do dnešného dňa to funguje v udržateľnej rovine. Samo o sebe je to náročné, keďže Global Shapers targetuje ľudí, ktorí sú pracovne vyťažení a majú už svoje rodiny, čiže ten časový fond, ktorý ľudia vedia investovať do tohto projektu, sa zmenšuje. 

A ako funguje tvoj ďalší projekt občianske združenie Consulting Club Bratislava?

CCB vznikol, keď sme sa ako študenti zamýšľali nad kariérou v strategickom consultingu. S touto myšlienkou prišiel vtedy moj známy Maroš (s ktorým sme sa zoznámili na jednej M&A case competition v DELL) a hneď od prvotnej myšlienky som išla do toho s tým, že mu to pomôžem vybudovať. Naším cieľom bolo vytvoriť udržateľnú platformu a budovať komunitu podobne zmýšlajúcich ľudí. Následne sme spoločne trávili čas, organizovali vzdelávacie eventy, a zadávali sme si prípadové štúdie. Tie sú súčasťou pohovorov do konzultantských firiem, ktorých príjmací proces patrí medzi tie náročnejšie.

V súčasnosti som sa rozhodla naplno ponoriť do nového projektu, resp. práce v Campuse a ostatné aktivity som nateraz vypustila. Tím CCB teda stále maká, ale ja už nie som aktívnou súčasťou bežného chodu.

Andrea Zrubcová

Aktuálne manažujes a zastrešuješ len nedávno otvorený cowork Campus City. Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Campus City predstavuje takmer 1400 m2 kancelárskej plochy a zastrešuje priestor pre približne 250 ľudí. Medzi moje hlavné zodpovednosti patrí manažment a operatíva priestoru, budovanie komunity, práca s tímom a tiež práca s našími stakeholdermi a partnermi. Tiež je tam veľa úloh, ktoré sa nedajú ani kategorizovať, nakoľko sa pohybujeme v agilnom prostredí. Snažíme sa reagovať na akékoľvek požiadavky našich členov v reálnom čase. 

Všimla som si, že dosť veľa času priamo v Campuse venuješ networkingu a prepájaniu ľudí. Keď k vám príde nový člen, čo môže od vás očakávať?

Vždy sa snažíme spoznať toho človeka, zistiť čomu sa venuje a zároveň ako mu vieme pomôcť, či koho mu vieme predstaviť. Potom už je na jednotlivcovi ako to ďalej rozvinie. Z vlastnej skúsenosti a z referencií môžem povedať, že veľa spoluprác vzniklo práve vďaka širšej komunite okolo Campusu. Je to taký model snehovej gule, každý niekoho pozná a vie ďalšiemu s niečím pomocť. 

Trend otvárať coworky je v poslednej dobe prudko rastúci, aj napriek tomu nie všetky zvládnu svoj prvý rok. Aký je podľa teba recept na úspech v tejto sfére?

Každý coworking má svoj unikátny recept. V našom prípade by som povedala, že to je komunita, vznikajú spolupráce a priateľstvá v rámci našich priestorov, a od toho sa odvíjajú ďalšie faktory ako napríklad nové projekty, nové synergie, športové komunitné kluby. Bola tu skupina, ktorá chodievala behávať, mali sme aj ping-pongové turnaje a nedávno sa rozbehla aj pokerománia. (úsmev)

Tím Campus

Pre koho je Campus vhodným miestom na prácu? 

Vo všeobecnosti by som povedala, že Campus je pre každého, nakoľko vieme umiestniť študentov, aj firmy so 40 ľuďmi. Coworking je vhodným miestom pre každého, kto chce zvýšiť svoju produktivitu a byť súčasťou podnikateľskej komunity. V princípe máme tri typy členstva, a to pre jednotlivcov, pre malé tímy, a pre väčšie firmy, ktorým ponúkame privátne kancelárie.

Campus je vhodným miestom aj pre startupy, ktoré potrebujú flexibilitu. V Bratislave máme dve lokality, a to v Mlynskej doline a v Starom meste, kde máme rôzne možnosti privátnych kancelárií v kapacite od 6 do 24 ľudí. V tomto prostredí sa často stáva, že sa firma zväčšuje alebo zmenšuje pomerne v krátkom časovom horizonte, a vtedy dokážeme pracovať s tým, že môžeme flexibilne narábať s priestorom.

Povedzme, že som začínajúci startup a hľadám miesto pre svoju prvú kanceláriu. Prečo by som si mala ist sadnúť práve k vám? 

Sme jedna komunita v dvoch priestoroch. Snažíme sa pre našich členov tvoriť spoločnú komunitu offline aj online. Budujeme ju aktívne v rámci priestoru počas bežného dňa, aj prostredníctvom eventov. Naším členom vieme zabezpečiť napríklad lístky na konferencie, ktoré sa konajú v Bratislave či v zahraničí. 

A online cez platformy, ktoré používame, kde sa snažíme ľudí prepájať aby si vedeli vyhľadať partnerov do tímu na základe potrebných schopností či znalostí, alebo si vypýtať radu na problém, ktorý ich trápi. Napríklad ako odstrániť bug v algorytme. (úsmev)

Na to, aby bol jednotlivec člen našej komunity, ani nemusí platiť členské. Môže využiť príležitosť spoznať nových ľudí aj prostredníctvom veľkého množstva eventov či hackathonov, ktoré organizujeme, ako napr. Startup Grind Bratislava, či jeden z našich posledných projektov Marketing Talkshow s Triadom. 

Z referencií vaších členov viem, že nielenže vytvárate príjemné miesto na prácu, ale sa aj aktívne venujute podpore jednotlivcov a začínajúcich slovenských firiem. Akým spôsobom sa vám to darí? 

Všetko, čo tvoríme u nás, vzniká tzv. “snowball” efektom ako som už spomenula. Vytvorila sa prvá materská firma 0100 Ventures a prostredníctvom nej vzniklo postupne viacero firiem. Medzi nimi sú dva coworkingové priestory, ďalej konferencie v rámci celej Európy – najbližšia bude v Dubline pre private equity a venture capital komunitu pod záštitou 0100 Conferences. Tiež zastrešujeme festival o budúcnosti na Cypre Reflect, fintech startup Vestberry, startup Jarvify, ktorý vytvára conversational AI (artificial intelligence), a iné projekty. 

Všetky tieto projekty vytvárajú ekosystém, ktorý sa rozširuje, vytvára nové príležitosti a zároveň sa napája na väčšie množstvo ľudí, a tým pádom posúva ďalej celú komunitu. Zatiahli sme do tohto systému aj freelancerov, ktorí pracovali v Campuse, a neskôr sa stali súčasťou našich projektov, takže to je krásny príklad nových príležitostí a synergií, ktoré vznikajú aj vďaka coworkingovým priestorom, a tiež komunite.

Keď som u vás bola naposledy, priestory Campus City boli už takmer plné. Ako aktuálne vyzerá obsadenosť? Uvažujete už nad otvorením tretieho projektu?

Začnem od konca. (úsmev) Toto je jedna z najčastejších otázok, ktorú dostávame. Ešte je to vo hviezdach, uvidíme ako sa bude vyvíjať situácia. 

Z hľadiska obsadenosti by som spomenula fakt, že fungujeme v naozaj flexibilnom prostredí, a pracujeme väčšinou so startupmi alebo rozvíjajúcimi sa firmami, takže situácia sa mení naozaj zo dňa na deň. Z toho vyplýva, že sme vždy otvorení novým klientom a novým príležitostiam, a neustále ich aj aktívne vyhľadávame. Čiže v princípe u nás nexistuje stopercentná obsadenosť a po nových klientoch sa obzeráme každý deň. Rada by som aj touto formou pozvala čitateľov, aby sa prišli pozrieť k nám do Campusu. (úsmev)

“If you’re offered a seat on a rocket ship, don’t ask what seat! Just get on.”
Sheryl Sandberg – Facebook COO

Stíhaš popri tomto všetkom aj vlastné koníčky? Z Instagramu viem, že si vášnivá cestovateľka, kde všade si už bola a čo ťa ešte láka vidieť?

Snažím sa prácu balansovať aj športom, cestovaním, knižkou, dobrým kapučínom alebo koktailom. Z hľadiska cestovania, jedna z posledných destinácií, ktorá získala moje srdce, bola Dominika v Karibiku. Destinácie, ktoré ma lákajú, sú fauna a flóra Austrálie a kultúrne ma lákajú krajiny v Afrike, Južnej a Strednej Amerike. Takže je toho celkom dosť. (úsmev) 

A na záver typická personalistická otázka. Kde vidíš samu seba o päť rokov? 

V súčasnej situácii závisí od toho, ako dopadnú voľby. (úsmev) Od toho sa bude odvíjať veľa vecí. (pozn.aut.: rozhovor sme realizovali vo februári 2020 – tesne pred parlamentnými voľbami)

Andrejka, ďakujem ti veľmi pekne za rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like