O sebaláske – 6 tipov, ako sa viac venovať sebe

Sebaláska nie je sebecká! Vďakabohu, že žijeme v dobe, kedy sa žena nemusí hanbiť za to, že sa o seba stará. Veľa z nás však na to nemá čas, popri práci, deťoch, domácnosti, a všetkých ostatných povinnostiach sa niekedy zdá nemožné nájsť si čas na seba.

Sebaláska sa mylne v predstavách ľudí zamieňa za sebectvo či egoizmus. Nie je to však úplne tak. Mať rád samého seba je prvým a základným pilierom vytvorenia šťastného života pre seba a svojich blízkych. Presne ako v lietadle – najprv nasaďte masku sebe, až potom druhému.

Často sme vychovávaní hlavne k láske k blížnemu – a to niekedy aj na úkor seba, vlastného pohodlia, či komfrotu. Iste, občas treba zaťať zuby a spraviť niečo pre druhého. Problém nastáva vtedy, keď na sebe pozorujete, že sa to deje príliš často. Kedy naposledy ste si našli čas na SEBA?

Milé dámy, trik je v tom, že slovíčko NÁJSŤ vymeníme za slovíčko SPRAVIŤ SI. Spraviť si čas na seba znamená spraviť zo seba pioritu. To, ako sa o seba staráme, ale aj nestaráme, sa nám raz vráti. Tak ako na to, keď ten čas jednoducho nie je?

1 PLÁNUJTE – naplánujte si časový harmonogram dopredu, najlepšie na celý týždeň. Zapíšte si do diára všetky aktivity a vopred premyslite logistiku. Takto ušetríte týždenne pár desiatok minút, ktoré môžete využiť zmysluplnejšie.

2 OPAKUJTE – vyhraďte si na seba čas v pravidelných intervaloch a ZAPÍŠTE si to do diára. Keď tam môžete mať stretnutie s klientom, možete tam mať aj kávičku sama so sebou.

3 DELEGUJTE – práca v domácnosti je ďaľšia neplatená práca a ostane Vám jej menej, keď sa o nu môžete podelit. Zapojte všetkých členov spoločnosti spravodlivým dielom a odbehnite si na mani s kamoškou.

4 NAUČTE SA HOVORIŤ NIE – nie, nemožete zobrať službu za kolegyňu 30krát po sebe – ani preto, že Vy “ste predsa single a bez záväzkov” (doplň hodiace sa) a teda “nemáte čo iné na robote”. Postaviť sa za seba je najzákladnejšia forma sebalásky. Buďte asertívna a trvajte sa svojom.

5 NECÍŤTE SA VINNÁ – my ženy máme tendenciu cítiť vinu čo i len za myšlienku, že čas, ktorý  sme mohli venovať rodine/práci/domácnosti/vareniu/doplňte akúkoľvek “nesebeckú” aktivitu, venujeme samy sebe. STOP❗️

6 VSTÁVAJTE SKÔR – ak ste ešte nepočuli o klube ranostajov, určite odporúčam prečítať si túto knihu. Vďaka tejto taktike získate pár hodín zo dňa len a len pre seba.

Dámy, poviem Vám tajomstvo – keď si ten čas venujete, zmení sa zrazu Vaša nálada, Vaša energia, Vaše vnímanie samých seba.

Ak Vás táto téma zaujíma hlbšie, pre inú perspektívu odporúčam prečítať si aj tento článok.

Ked pochopíme, že sebaláska nie je sebectvom, automaticky prestaneme venovať čas a energiu veciam a ľuďom, ktorí nám nič pozitívne do života neprinášajú.

Ako si Vy zvyknete dopriať chvíľku relaxu? Budem rada za všetky zaneprázdnené ženy, keď sa podelíte o Vaše tipy a vychytávky na lucia@cappuccino-coach.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like