Prestaňte strácať čas komplikovanými riešeniami

Účinná metóda pre každodenné použitie.

Poznáš to – niečo ti nehrá a nevieš prísť na to, čo. Lámeš si nad tým hlavu, hľadáš na koho by si hodil zodpovednosť. Prípadne, ak máš dostatočne silnú a aktívnu sebareflexiu, vieš, že vždy je niečo, čo môžeš zo svojej pozície zlepšiť. 

V tomto článku sa budem venovať rýchlej a účinnej metóde, ako prísť na to, čo to je a zároveň určiť kroky k náprave. Môžeš ju využiť v akejkoľvek situácii, keď sa potrebuješ rýchlo zorientovať, aplikovať na akýkoľvek problém. Dôležité je, aby si si pri jej používaní zachoval objektívny pohľad a áno, dal bokom svoje ego a pozrel sa na realitu nezaujatými očami. 

Samozrejme, funguje iba pre ľudí, ktorí sú ochotní postaviť sa situáciám čelom. Článok o tom, ako rozlíšiť, čo je v tvojej moci zmeniť a čo nie, nájdeš tu.

Pri tejto metóde som našla inšpiráciu u motivačného kouča a spíkra, autora praktických bestsellerov The Passionate Manager a The Passionate Agent, Jamesa Heidemu, ktorého workshopu som mala možnosť sa zúčastniť pár rokov dozadu. 

Ako na to?

Metóda pozostáva z troch krokov:

1, identifikácia súčasného stavu

2, identifikácia ideálneho stavu

3, identifikácia cesty k želanému stavu

Hotovo! Že je to stále nejasné? Tak si to poďme rozmeniť na drobné.

1, Identifikácia súčasného stavu – alebo Kde som?

Tu odporúčam použiť jednoduché číslovanie – a síce, na škále 1-10 (kde 10 je idylický stav) urči, ako si spokojný s danou problematikou. Napríklad: mám problém komunikovať so svojím partnerom. Vždy, keď máme problém, pri osobnej konfrontácii sa pohádame, vybuchnem a následne sa celé dni obchádzame. Štve ma to, ale aj keby som sa už chcela udobriť, vlastné ego mi to nedovolí. Cítim, že je to niečo, čo nám bráni riešiť vážne problémy a posunúť sa ďalej. Na škále 1-10 hodnotím našu komunikáciu číslom 6.

2, Identifikácia ideálny stavu – alebo Kde by som chcel byť?

V tomto kroku identifikujem želaný stav – teda 10 na mojej stupnici. Presne si predstavím a popíšem, ako chcem, aby komunikácia s mojim partnerom vyzerala. V tomto kroku nehodnotím, len popisujem. Napríklad: otvorená komunikácia, v ktorej je konštruktívna kritika produktívnou formou budovania vzťahu a napredovania. 

3, Identifikácia cesty k želanému stavu – alebo Ako sa tam dostanem?

Tretí krok môžeme pomenovať aj otázkou – Čo môžem ja urobiť preto, aby som dosiahol svoj želaný stav? Keďže som zodpovedný iba za svoje konanie, je to to jediné čo viem a môžem ovplyvniť a zmeniť. Aké kroky môžem podniknúť? Čo musím zmeniť vo svojom konaní aby sa zmenil aj výsledok? Napríklad: kroky k dosiahnutiu cieľa si už musí navrhnúť každý sám:)

Keďže človek je tvor vizuálny, je pre neho jednoduchšie si predstaviť túto jednoduchú schému za pomoci obrázka. Tento jednoduchý obrázok máš nakreslený za pár sekúnd a zároveň tak veľmi jednoducho zhmotníš na papier akýkoľvek abstraktný problém. 

Túto metódu dokážeš aplikovať na akýkoľvek problém v osobnom či pracovnom živote. Pokiaľ si aj situácia vyžaduje komplexnejšie riešenie, 3 minútové riešenie ti pomôže identifikovať hlavné východiskové body. Netreba však zabúdať na to, že táto metóda je úspešná jedine v kombinácii so zdravou dávkou sebareflexie a konštruktívneho zhodnotenia vlastného prístupu. 

Tak používaniu zdar a nezabudni, practice makes perfect!

Páčil sa ti článok? Tak komentuj, likuj, zdieľaj:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like