Shantala baby spa – o sile dotykov a prvom detskom spa na Slovensku

Keď sa povie baby spa, mnohí sa nad tou predstavou pousmejú. Málokto však vie, aké blahodárne účinky na dieťatko má indická relaxačná masáž. Bea Bileková, vyštudovaná detská sestrička na neonatologickom oddelení, sa už roky venuje masírovaniu bábätiek. 

Pred rokom sa odhodlala k veľkej životnej zmene a svojho koníčka povýšila na svoje poslanie. Dnes  certifikovaná baby masérka pomáha bábätkám a ich rodičom prehlbovať vzťah pomocou dotykov. S láskou odovzdáva svoje vedomosti ďalej a učí rodičov, ako sa naladiť na svoje dieťa. Miluje jógu a disciplínu, ktorá ako hovorí, je pre ňu slobodou. 

Bei, ty si dlhé roky pôsobila ako sestrička na novorodeneckom oddelení v Ružinove. Dnes vedieš prvé baby spa na Slovensku. Aká bola pre teba táto cesta?

Cesta bola pre mňa dlhá a neistá. Musela som vystúpiť z mojej komfortnej zóny asi najviac, ako som kedy v živote vystúpila. Chystala som sa na to 18 rokov, odkedy sa narodila moja dcéra. Bola mojou prvou shantalistkou, ktorá už má teraz 18 rokov (úsmev). Po nej som začala masírovať  všetky deti okolo seba a časom to prišlo. Rozhodla som sa, že keď nie teraz, tak nikdy, a že idem do toho. A tak som otvorila moje prvé Shantala baby spa. 

Ako si sa dostala priamo k shantale a čo si pod tým môžeme predstaviť? Ako prebieha taká detská masáž?

K shantale som sa dostala cez jednu knihu, ktorú som objavila, keď som čakala moju dcérku, a priamo z nej som sa naučila tradicionálnu indickú baby masáž. Pojem shantala predstavuje ajurvédsky spôsob starostlivosti o bábätko, ktorá spočíva hlavne v dotykovej terapii. Jemná detská masáž sa vždy vykonáva s čistým olejom, keďže ajurvéda kladie veľký dôraz práve na čistotu produktov, ktoré aplikujeme na kožu. Čiže shantala v praktickom slova zmysle znamená hlavne veľa dotykov pre deti a pre bábätká od novoredeneckého veku. 

Detská masáž prebieha veľmi intímne. Je dobré, keď na ňu má mamička vytvorené prostredie keď masíruje doma, nech je v miestnosti teplo a príjemná atmosféra. Mojím cieľom je hlavne aby sa mamička počas sedenia naučila masírovať svoje bábätko. Je to pre nich krásny a prospešný rituál. Je to veľmi jemná masáž a môže sa vykonávať aj každý deň, keďže má nespočetne veľa pozitívnych účinkov pre bábätko.

Masáž vplýva cez dotyky na nervovú sústavu. Koža je náš najväčši orgán, čiže predstavme si to tak, že pod ňou sú milióny nervových zakončení a mamička tými teplými jemnými dotykmi neustále stimuluje nervovú sústavu svojho bábätka. Je zaujímavé, že masírované deti sa lepšie a rýchlejšie naučia vnímať svoje telo v priestore. Pre nás je úplne prirodzené, že cítime naše telo trojdimenzionálne, zatiaľ čo bábätko to ešte nedokáže, musí sa to naučiť. Tým, že stále vidí, ale aj cíti maminu ruku, sa veľmi rýchlo naučí vnímať svoje telíčko v priestore. Veľmi krásne to vplýva napríklad na hrubú motoriku a zlepšuje rôzne svalové disbalancie. Okrem toho, že je to veľmi príjemné pre bábätko, pre mamičku je to tiež terapia. 

Pre koho sú masáže určené a komu by si ich odporučila? Čo všetko sa počas nich s bábätkom deje?

Táto masaž je geniálna v tom, že je vhodná pre všetky detičky. Naozaj neexistuje kontraindikácia, jedine ak to dieťatko má zvýšenú teplotu alebo má nejaké kožné infekcie, ktoré mokvajú, alebo sú bolestivé na dotyk, tak samozrejme treba tú pokožku nechať v pokoji a nedráždiť ju. Inak je to vhodné od narodenia dieťatka a dá sa používať aj u väčších detí.

Masáž je vhodná tiež pre hendikepované deti, akurát dnes som tu mala trojročného chlapčeka, ktorý má rečovú bariéru a nechce rozprávať. Táto masáž totiž krásne pracuje s našími energetickými dráhami. To som už mala druhý prípad, bolo tu už aj trojročné dievčatko, ktoré nechcelo rozprávať. Pri hrudníku je srdcová čakra, ktorá sa otvára a zatvára, a tam sa dajú krásne odblokovať rôzne emočné bloky. Napríklad tento chlapček sa začal nahlas smiať a to predtým vôbec nechcel vydávať zvuky. Takže to bolo pre mňa naozaj inšpirujúce (úsmev). 

“Rozhodla som sa, že keď nie teraz, tak nikdy, a že idem do toho. A tak som otvorila moje prvé Shantala baby spa.

Na instagrame sa stretávam s typom mamičiek, ktoré sa cítia fantasticky a prirodzene vo svojej novej role, a neváhajú sa tým pochváliť aj na sociálnych sieťach. Máme tu aj druhú stranu mince – mamičky, ktoré mali traumatický pôrod, predčasne narodené bábätko, s ktorým nemohli byť bezprostredne po pôrode, alebo ženy, ktoré sa jednoducho so svoju novou úlohou nevedia okamžite stotožniť. Ako vnímaš práve túto skupinu – ako začať budovať vzťah a zvykať si na novú rolu matky? Je shantala vhodná aj pre ne?

Áno, shantala je pre ne veľmi vhodná – tým, že pracujem na novorodeneckom oddelení, dôverne poznám stav a nálady mamičiek po pôrode a viem, čo robí s nimi to hormonálne tsunami. Jednak už aj ja mám svoje dieťa, prežila som to obdobie, takže viem, aké ťažké je sa vysporiadať s novou rolou, ako veľmi dokáže byť človek úzkostlivý hlavne z plaču dieťaťa. Mamička si hneď predstavuje to najhoršie, že bábätko určite plače preto, že ho niečo musí bolieť. Už sa bojíš toho plaču a už si úzkostlivá a to ešte ani neplače. Okrem toho je tam dojčenie, naliate prsníky, bolestivá rana po pôrode, zmenené telo. To všetko dokopy je veľmi ťažké pre novopečené mamičky. Zo všetkého si dojatá a nevieš sa sústrediť ani na jednu vec poriadne, pretože máš akoby roztrúsený mozog – naozaj, hormóny robia svoje.

Veľmi veľa mamičiek má tiež laktačnú psychózu, a často sa za to hanbia. Ja to tu prežívam s nimi a vidím, aké neskutočne potrebné je sa o tom rozprávať. Je tu (pozn.aut.: počas masáže) priestor na to, aby sa vyrozprávali a povedali mi, čo ich trápi a aké to bolo. A naozaj veľmi často sa mi stáva, že sa mamička rozplače a na konci sa jej uľaví. Mám tu aj tibetské misky, ktoré krásne uvoľňujú fyzické aj psychické bloky. Ale to, že sa žena môže vyrozprávať druhej žene, ktorá ju chápe, myslím si, že to je to naj. Čiže je to aj taká psychoterapia pre mamičky. (úsmev) 

Musím povedať, že mám v sebe veľa empatie a viem pochopiť, aké skvelé je sa vyrozprávať z toho problému a hneď je tá duša odľahčená a oslobodená. Keď odchádzajú, vidím na mamičke, že sa jej uľavilo – a to mi hreje srdce. 

Ale ty si taký človek, že sa úprimne zaujímaš o ľudí, lebo inak to človek vycíti, že sa ma asi pýtaš len zo zdvorilosti. Keď sa úprimne zaujímaš, vtedy je to cítiť a len vtedy dosiahneš tento efekt. 

Áno, treba vedieť počúvať, to je veľmi dôležité. Lebo keď ten druhý človek vidí, že záujem len predstieraš, ten efekt nebude nikdy taký. 

Dotyk je jedným z nástrojov budovania vzťahu s dieťaťom od útleho veku. Užívajú si dotyky prirodzene všetky bábätká a deti? Čo ak dieťa dotyk odmieta (napríklad pri kúpaní, natieraní a podobne)?

Veľmi zaujímavá otázka. Žiaľ, je to dosť živý problém. Jednak pôrody sú často nepodarené, keď sa dieťatko ťažko narodí na tento svet, má traumatizujúci pôrod (napríklad kliešťové pôrody, alebo vákuum, alebo náhla akútna sekcia), je to šokujúce pre to bábätko, ale aj pre tú maminu. Takže majú vzájomný traumatický zážitok od pôrodu a mnohé deti sa po takých pôrodoch nechcú prisávať, odmietajú to, a pre maminu je to úplne šokujúce, čiže začarovaný kruh začína. 

Pokračuje to tým, že odmietajú bonding alebo skin to skin. Nedávno som tu mala takú maminu, ktorá došla s tým, že nedokáže svoje dieťa priložiť na hrudník, lebo dieťa to odmieta, odtláča sa, začne plakať, chce ísť vyslovene preč z jej náruče. Chcela vyskúšať masáž, už dopredu vedela, že to nebude ľahké ale chcela to aspoň vyskúšať, čomu som ja veľmi rada, lebo je to výzva. 

Vidím, ako to naozaj funguje, a ako sa to bábätko mení, keď na to ideme pomaly. Také dieťa stačí masírovať hoci aj 5 minút – už aj to je úspech. Keď aj hneď začne plakať, netreba sa toho zľaknúť. To, že toto robí, je znakom toho, ako veľmi tie dotyky potrebuje. Čiže aj keď ma rodičia vyhľadávajú s takýmto problémom u detičiek, vždy som tomu otvorená, lebo masáž je pre ne veľmi dobrá a potrebná. 

Čo sa týka detí, ktoré odmietajú dotyky v útlom veku – som presvedčená o tom, že to bude mať nejaké následky aj keď to dieťa bude staršie. Je veľmi potrebné to vyriešiť čím skôr, tým lepšie, a naozaj vždy sa to dá.

Aké problémy či ťažkosti dokážeme vyliečiť dotykom a masážami?

Napríklad problém s dotykom, ktorý som spomínala, je asi najhorúcejší problém v tomto veku. Som presvedčená o tom, že shantala masáž je zároveň veľmi dobrou terapiou na laktačnú psychózu u mamičiek. Ďalším bežným problémom, čo vidím aj v nemocnici, je, že veľa žien a matiek nevie bezpečne a voľne manipulovať s bábätkom. Tie pohyby a dotyky sú často trhané a neisté, a bábätko samozrejme tú neistotu cíti, tiež strach a úzkosť, čiže sa to lepí aj na neho – a zase sme pri tom začarovanom kruhu, keď začne plakať, pretože to preň nie je príjemné. Shantala je krásna cesta, aby sa to celé uvoľnilo. Mamička naberie sebavedomie v dotykoch, jednak musí vypnúť myšlienky, a aj ten mobil ide bokom, konečne.

“Musím povedať, že mám v sebe veľa empatie a viem pochopiť, aké skvelé je sa vyrozprávať z toho problému a hneď je tá duša odľahčená a oslobodená.”

Čím dlhšie to robím, tým viac som presvedčená o tom, že to krásne pasuje napríklad aj s jógou. Ja osobne cvičím ashtanga jógu a to je jóga dychu – táto kombinácia krásne funguje – dokážem sa lepšie naladiť na bábätko, keď som sústredená po jóge. Presne si viem vizualizovať, že idem do toho stavu sústredenia sa a naladenia na bábätko, na prítomnosť oboch, že to ide krásne a tie dotyky začnú ísť do inej dimenzie – a to je pre nich úžasná terapia.

Tak napríklad v mojom prípade, a určite u mnohých mamičiek, je zdrojom informácií internet alebo instagram a neraz prestanem počúvať samu seba, čo by som chcela intuitívne urobiť ja a začnem sa riadiť radami iných…

Veľmi dobre, že to spomínaš, pretože toto často vidím aj v nemocnici. Ako keby ženy strácali svoje pudy. Nepočúvajú svoj vlastný hlas, čo by som urobila ja, ale je tam absolútna prevaha toho, čo čítala na internete alebo v takom a takom časopise, počula od celebrity, kamošky, nevynímajúc mamu, čo často dáva nevyžiadané rady, a pritom strácaš svoj vlastný vnútorný hlas a nevieš kde je sever. Mali by sme viac počúvať svoj vnútorný hlas, aby sme sa zbytočne nezamotali, a ísť podľa seba, ako by to práve pre moje bábätko a pre mňa bolo najlepšie.

Dá sa táto technika naučiť, pokiaľ by chceli rodičia bábätko masírovať aj doma?

Áno, áno a áno! Vždy som za a vždy ich v tom duchu príjmam, a čakám už aj s bábikou (úsmev).  Dávam vždy možnosť mamičke vybrať si, či chce hneď masírovať vlastné bábätko, zatiaľ čo ja ukazujem na umelej bábike, alebo opačne – ja masírujem bábätko a mamička sa to učí na bábike. Je najlepšie z toho potom doma spraviť denný rituál. Spoločné rituály nám dávajú pocit bezpečia, pokoja a hlavne istoty. 

Veľa mamín sa sťažuje, že ich ratolesti zle spinkajú. Čo hovoríš na metódu “nechať dieťa vyplakať, veď ono zaspí”? 

No určite nie, keď dieťa plače tak vždy od nás niečo potrebuje. Nenechajme deti vyplakávať samé v posteli, aj keď to tak možno robili naši rodičia a tá staršia generácia. Netreba takto vycvičiť dieťa lebo potom stráca sebadôveru a dôveru voči okoliu a voči mame, či rodičom, nie je to dobrá cesta. Treba si to dieťa zobrať k sebe a upokojiť ho, nenechať ho plakať.

Ako vnímaš prístup moderných rodičov k rodičovstvu (tvojimi očami)?

Je to ťažká otázka lebo každý sme iný a čím som staršia, tým s väčším rešpektom pristupujem k tejto téme. Ja si myslím, že keby sme viac počúvali svoj vnútorný hlas, bolo by to lepšie aj pre bábätko, aj pre rodičov. Nebáť sa pustiť a ísť na to bez strachu, skúsiť si veriť, lebo je to aj o tom, že sa bojíme a aj plač nás dokáže rozhádzať, hlavne na začiatku. Na to nastúpi úzkostlivosť, čo sa lepí aj na bábätko. Ľahko sa ale povie, že neboj sa, keď dieťa plače. 

Áno, môžeme tiež povedať, že rodičia sa od začiatku stretávajú s dovtedy nepredstaviteľnými výzvami. Napríklad pri narodení našej dcérky som ja pociťovala ako najväčšiu výzvu práve stotožnenie sa s rolou matky, že už nemôžem ísť hocikam len tak bezstarostne, už nie som iba žena pre svojho partnera, nemôžem zároveň (a okamžite) napĺňať aj svoje pracovné ambície. Musím na čas utíšiť svoje ego a obetovať také veci, čo som dovtedy ani netušila, že by mi mohli chýbať.

Áno, ty máš na stole dennodenne sto nových vecí a stále na to hľadáš riešenie. Je to naozaj náročné a to hlavne pre prvorodičky, pretože tam vstupuje nová rola – stávanie sa matkou. Okrem toho si manželkou, či partnerkou, niektoré ženy tiež túžia po návrate do práce už po materskej, čo je niečo za čo sa netreba hanbiť a treba to rešpektovať, pretože každý sme iný a každý máme to štastie tak inak v srdiečku, takže je to jedna veľká výzva, celé to zmanažovať.

Ono je to jeden začarovaný kruh, pretože ak ide žena príliš skoro do práce, povedia o nej, že je kariéristka a keď ostane doma s deťmi, tak je neambiciózna. Takže ani tak, ani tak ľuďom nevyhovieš, je to teda o tom robiť to, ako to práve ty cítiš, aby si bola v pohode a potom je v pohode celá rodina. 

Áno, je to určiite tak, netreba počúvať susedku či kamarátku, ale na to zase potrebuješ veľkú dávku sebalásky a sebadôvery a veriť si, že áno, robím to dobre a tvoja kritika ma nerozhodí. Asertívne povedať nie je ťažké, ale treba sa to naučiť, treba mať sebareflexiu, aj keď tá situácia je nepríjemná. Všetko sa to učíme tým životom. 

Dnes ťa môžeme nájsť na Facebooku a Instagrame a podľa počtu like-ov je zrejmé, že sa detská masáž stáva čoraz populárnejšou vychytávkou medzi mamičkami. Zmenil sa z tvojho pohľadu prístup rodičov k novým trendom? Sú otvorenejší novým metódam?

Šťastná som, lebo áno. Ja som šťastná, lebo ľudia začínajú rozmýšľať trošku aj v inom smere, nechcú kupovať už len materiálne veci, chcú kúpiť aj zážitok, a s tým zážitkom shantaly si kúpia aj nevyčísliteľné množstvo vedomostí a zručností. Cítim to tak a podľa feedbacku sa mi to aj potvrdzuje, že ľudia odo mňa odchádzajú bohatší a tieto vedomosti, ktoré si odnesú zo shantaly, využijú aj v budúcnosti. Napríklad, keď je dieťatko staršie, môže mať bolesti brucha a tá mamička bude vedieť, ako sa masíruje bruško, tie vedomosti sú tam. Rodičia teda začínajú byť otvorení aj takýmto tradičným metódam. 

Beu môžete sledovať na Instagrame a Facebooku
@Shantala Baby Spa

Keď som začínala, ani som nesnívala o tom, že shantala bude takáto populárna. Keď som pred rokom otvárala a zavolala som si moje dve kamošky na skúšku, ešte som ani sama nevedela, ako  presne bude baby session prebiehať. Tak som ich zavolala ešte v decembri aby sme to vyskúšali a aby som tiež mala nejaké fotky. Následne som si založila Instagram, ktorý som pred tým nikdy nemala. A len som si tak v duchu myslela, že čo tu ja budem sama robiť, koho osloví nejaké baby spa, musím platiť nájom, a ďalšie šialené myšlienky, z ktorých som mala niekedy až úzkosť, že tu budem sedieť sama so soškou Budhu a čo tu budem (úsmev). Dnes je to tak, že mám vybookovaný diár na tri mesiace vopred, a to je rok od otvorenia. A som šťastná.

Bei, to naozaj z teba cítiť, že robíš niečo, čo ťa napĺňa, a že to robíš so srdcom! A teda, ako sa k tebe môže rodinka objednať? Je vhodné, ak sa sedenia zúčastní aj otecko? 

Áno, vždy som rada, keď príde aj otecko a už som tu mala aj takých, čo sa to sami chceli naučiť, lebo chcú trošku vynahradiť čas, keď sú v práci. Večer prídu domov a majú spoločný rituál, stačí aj 10-15 minút. Dotyky od otca sú úžasné, takže som vždy rada keď prídu aj oteckovia, keď aj sa neučia, nevadí – aspoň sú súčasťou toho celého.

Objednať sa ku mne dá cez správu na Instagrame alebo na Facebooku. Na stránke aktuálne pracujem (úsmev).

Tým, že je ku mne dosť dlhá čakacia doba a je mi ľúto, že neviem expresne zobrať bábätko s kolikou, plánujem organizovať aj kurzy pre tehotné ženy, aby sa mamičky naučili masírovať ešte pred pôrodom. Tieto kurzy budú prebiehať v menších skupinkách, tak 3-5 účastníčok maximálne, aby som sa im mohla dôkladne venovať a obohatiť ten program aj o moje ďalšie vedomosti a skúsenosti s dojčením, popôrodnou starostlivosťou o ženu aj bábätko, ajurvédou. Je toho naozaj dosť, čo by som im rada odovzdala. Budem rada, keď sa mi ozvú (úsmev).

Bei, ďakujem ti za úžasný rozhovor a tvoju skvelú energiu a prajem ti veľa úspechov!
Beu môžete sledovať a prihlasovať sa na masáže a predpôrodné kurzy na Instagrame a Facebooku @Shantala Baby Spa


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like