Zahraničná skúsenosť – klišé v životopise alebo nevyhnutnosť?

Strávila som rok prácou v zahraničí. Prečítajte si o mojej skúsenosti s internshipom v meste, ktoré nikdy nespí.

Žiť v New Yorku bola jednotka na mojom bucket liste odkedy som sa prvýkrát rozhliadla z vyhliadky na Rockefeller Center. Po dvoch letách strávených v Amerike ako účastníčka programu Work and Travel, ktorý mi priniesol nespočetne veľa zážitkov, skúseností a nových kontaktov som sa rozhodla, že sa chcem vrátiť a začala som hľadať možné spôsoby, ako získať pracovné víza. 

Rozhodovala som medzi ďalšou vysokou školou a internshipom a nakoniec som sa rozhodla, že praktická pracovná skúsenosť bude pre mňa oveľa väčším prínosom, ako ďalší titul. Zvažovala som buď stáž v štátoch alebo v Európe, ale keďže stáž v USA je podmienená tým, že treba vycestovať maximálne rok po skončení vysokej, nebolo nad čím ďalej rozmýšľať. Ďalším dôvodom bolo, že služby zákazníkom sú tu na naozaj vysokej úrovni, keďže konkurencia je naozaj veľká a teda mám možnosť učiť sa od tých najlepších. 

Ako si nájsť zamestnávateľa za oceánom

Oslovila som teda Student Agency, ktorá mi ochotne vysvetlila celý proces. Prvým krokom bolo nájsť si hostiteľskú spoločnosť, čo sa ukázalo ako tvrdý oriešok. Rozposlala som stovky emailov so životopisom do spoločností, ktoré som našla na internete, prelistovala som celý craiglist, zaregistrovala som sa na rôzne fóra ponúkajúce prácu. 

Drvivá vačšina moje emaily totálne odignorovala, sem tam mi prišla automatická odpoveď, že som vhodný kandidát a mám sa dostaviť tam a tam na osobné interview spolu s ostatnými uchádzačmi, čo bolo samozrejme nesplniteľné, keďže som stále bola v Bratislave. Po približne mesiaci a pol rozposielania životopisov som sa rozhodla do Ameriky vycestovať a strávila som mesiac v mestečku Lake George, upstate NY, volala som do firiem a chodila na pohovory. Firmy však väčšinou hľadali ľudí na iné pozície, ako účtovníctvo a podobne, takže by som nespĺňala podmienku stáže (môj odbor bol Management/Human Resources Management). 

Všetkým, čo sa chystajú na stáž, veľmi vrelo odporúčam – oslovte všetkých svojich kamaratóv, rodinu a známych, pretože vždy je väčšia šanca, že vás zamestnajú, ak ste minimálne známy známeho. Ja som mala šťastie, že moja mama sa dobre poznala s bývalou asistetnkou Henryho Kalana, majiteľa Library Hotel Collection, ktorý vlastní 4 hotely priamo na Manhattane (aktuálne už aj hotel Aria v Budapešti a Hotel X v Toronte), všetky v prvej top 10 hotelov v New York City podľa TripAdvisoru. 

Na vašom CVčku (ne)záleží

Počas môjho tripu do USA sa mi s ním podarilo spojiť a čakali ma dva pohovory cez telefón a následné osobné stretnutie, ktoré minimálne trikrát kvôli pracovnej vyťaženosti pán Kalan preložil. Moja ďalšia rada: buďte pripravení na otázky typu: prečo vy a nie desiatky amerických uchádzačov, ktorí absolvovali prestížne hotelové univerzity

A práve tu je dôležité ukázať prístup a nastavenie radšej ako skúsenosti. Nikdy som v hoteli nepracovala a nemala som ani tušenia aké sú miestne zvyklosti. Henry si ma vybral, pretože som ukázala ochotu na sebe makať, otvorenosť k učeniu sa nových vecí, a hlavne proklientský prístup, ktorý je extrémne dôležitý v hotelierstve ako aj v akomkoľvek inom biznise. “Hire for attitude, not experience”.

New York, New York

Po vybavení všetkých papierovačiek, ktoré trvali približne 2 mesiace, som konečne vycestovala do New Yorku. Nemohla som tomu uveriť, že sa mi podarilo získať stáž v jednom z najlepších hotelov na Manhattane – hotel Casablanca. Keďže v USA som už párkat bola ako turistka aj pracovne, nebol to pre mňa veľký kultúrny šok. New York je však úplne iné mesto, je rýchle, veľmi multikltúrne a naozaj nikdy nespí. 

Keďže som ubytovanie vybavovala viac menej last minute, bookla som si izbu cez Airbnb blízko mojej práce, čomu zodpovedala aj cena – ale radšej som prvý mesiac investovala viac, aby som sa zorientovala. Buďte pripravení, že počas prvého mesiacu po príchode do USA miniete na všetky výdavky okolo 1000 – 2000 dolárov – záleží od mesta (ubytovanie, strava, uniforma, oblečenie, keďže aerolinky väčšinou majú prísne limity na batožinu – odporúčam priplatiť si za druhý kufor, a pobaliť čo sa dá, pretože peniažky budete potrebovať na iné veci – telefón, kozmetika, úplne basic veci ako potraviny úplne od piky…). 

Ubytovanie, ktoré som si našla online, nebolo úplne ideálne (s odstupom času ho hodnotím ako hotovú katastrofu:), bývala som v priechodnej miestnosti, moja izba nemala ani dvere, ani pevné steny, a dievča, s ktorým som bývala, veľmi často v noci chodilo po byte do kuchyne alebo kúpeľne, takže som sa v podstate celé dva mesiace nevyspala (špeciálny shoutout dávam jej 7AM mixovaným smoothies:). Nakoniec som si na facebooku v skupine NYC Gypsy Housing našla podnájom (1 izba v 2 bedroom apartment s jednou mladou babou) o polovicu lacnejší a oveľa krajší –  v časti Washington Heights – čo je cool dominikánsko – študentská čast Manhattanu. 

A teda tá práca…

Čo sa týka samotnej práce v hoteli, nemohla som si želať lepší kolektív. Kolegovci ma okamžite prijali medzi seba a ochotne ma začali zaúčať. Keďže som nikdy predtým v hoteli nepracovala, absolútne všetko pre mňa bolo nové. Nebudem klamať, prvé týždne som bola tak vystresovaná, že niečo pokazím, že vždy keď som mala prehovoriť na zákazníka, ma obchádzali mdloby a chcelo sa mi plakať:) 

Moja prvá pozícia bola Guest Service Agent and Concierge na Front Desku. Za pomoci mojich kolegov som sa naučila ako poskytovať top klientský servis, zistila som, ako sú vzájomne prepojené všetky oddelenia v hoteli a aká dôležitá je komunikácia pri poskytovaní top služieb. Moja ďalšia rada znie: keď neviete, vždy sa pýtajte, aj trikrát aby ste si to zapamätali (zapísali) a naučili sa, nepovedze, že rozumiete, keď ani nemáte páru o tom, čo sa vám kolega snaží vysvetliť.

Ukážte, čo dokážete

Po celodennej šichte na nohách som si každý večer študovala stránku hotela a učila sa parametre izieb a možnosti rezervácie, ktoré hotel ponúka. Donekonečna som si študovala mapu a turistické atrakcie, keďže som fungovala nielen ako rezervačný agent, ale aj ako concierge – potrebovala som sa ako cudzinec v jednom z najväčších miest sveta rýchlo zorientovať. A vyplatilo sa – asi po dvoch mesiacoch mi môj front office manager Asim povedal, že ešte nevidel niekoho, kto by sa na pozíciu tak rýchlo adaptoval, a prenechával mi čoraz viac a viac zodpovednosti. Čo vám poviem, poteší to:)

Buďte proaktívny a makajte na sebe, ukážte, že chcete. Koniec koncov, je to úžasná pracovná skúsenosť pre mladého človeka, ktorá je na nezaplatenie. Nikdy neviete, koho stretnete, kto vám môže v budúcnosti podať pomocnú ruku alebo vás posunúť ďalej. A posledná vec, naučte sa priznať si chybu. Ak ste sa zmýlili alebo spravili chybu, pripustite to a ostaňte pokorný a otvorený – to je tá správna cesta, ako si zo zahraničnej skúsenosti odniest čo najviac:)

… na pokračovanie:)

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like