Žiť zdravo nemusí byť nuda – Peťka Kopecká z Komplexnej výživy

Peťka Kopecká je vyštudovaná výživová poradkyňa, ktorá sa rozhodla poňať výživu komplexne a individuálne, a založila vlastnú firmu Komplexná výživa. Úprimne sa teší z úspechu každého jedného klienta a je rada, že môže poskytovať poradenstvo šité svojim zverencom na mieru. 

Prednedávnom prišla s vlastnou proteínovou tyčinkou napriek tomu, že na trhu je cítiť obrovskú konkurenciu. Tej sa však Peťka nebojí, keďže podľa jej slov je Ryska absolútny unikát. 

O komplexnej výžive, vlastnej značke, či spolupráci s Cvičiskom aj Octagon Fighting Academy sme sa rozprávali s Peťkou Kopeckou. 

Peťka, ty si sa po škole zamestnala ako výživová poradkyňa v jednej firme, avšak pomerne rýchlo si sa rozhodla ísť inou cestou. Čo ťa vtedy inšpirovalo k založeniu vlastnej spoločnosti?

Nestotožňovala som sa s niektorými postupmi v tej firme a bola som limitovanaá ich pravidlami. Verila som si, že môžem ponúkať viac a robiť služby inak, a na to som potrebovala nebyť viazaná. Cestu som videla práve s otvorení vlastnej prevádzky.

V čom je tvoj program Komplexná výživa odlišný od iných ponúk na trhu?

Rozhodla som sa, že to budem brať veľmi komplexne a nechcela som ponúkať iba jedálniček, ale zistiť o tom človeku čo možno najviac.

Spojila som sa so spoločnosťou Alfa Medical, čo je firma, ktorá ponúka krvné testy a rozbory. Takto vieme otestovať človeku všetky hodnoty v tele, od vitamínov, cez minerály, hormonálny profil, homocysteín, až po možné zápaly v tele. Výsledky máme väčšinou už do 24 hodín. 

Peťka Kopecká

Spolupracujeme aj s firmou, ktorá sa zaoberá testovaním potravinových intolencií, čo je veľmi aktuálna téma, pretože trápi čoraz viac ľudí. Tiež sa zameriavam na hormóny, čo sa v minulosti nerobilo, ale dneš už vieme, že v ľudskom tele toho ovplyvňujú veľa, od správania, až po chute. 

Ďalším rozdielom je osobný prístup, ktorý naším klientom vieme ponúknuť. Keď ide človek do veľkej firmy, väčšinou ani nevie, koho stretne. V Komplexnej výžive sme dve – s kolegynkou,
a s každým klientom si tvoríme vzťah. Pracujeme komplexne a s individuálnym prístupom, čo sa medzi ľuďmi ľahko šíri a väčšinu klientov máme na odporúčanie. 

Prichádzajú k tebe klienti skôr jednorazovo alebo sa vracajú počas procesu?

Záleží veľmi od cieľu. Keď príde ku mne obézny človek, tak za mesiac dôsledky jeho stravovacích návykov zmeniť nestihneme. Je fajn, keď sa ten človek u mňa opakovane zastaví, pretože po polroku môže mať už nové chute alebo sa mu môže proces chudnutia zastaviť, a podobne. V takomto prípade určite odporúčam dlhodobú kontrolu na pravidelnej báze. Keď dosiahne požadovanú hmotnosť, často potrebuje vedieť aj ako si tú váhu udržať, lebo jedna vec je chudnúť, a druhá ju nepribrať naspäť. S takýmito ľuďmi pracujem dlhodbejšie. 

Potom máme špeciálnu kategóriu – športovci, ktorí majú dlhodobé ciele, popritom musia dosahovať stanovený výkon, prijať presné množstvo proteínov, tukov, či sacharidov. Riešime s nimi napríklad zvýšenie objemu svalov, rysovanie, či výkonnosť. 

Máme však aj klientov, ktorí nechodia pravidelne, len sa prídu k nám poradiť. Častým príkladom sú rôzne diagnózy, ktoré dostanú od lekára, a hľadajú spôsob, ako im prispôsobiť svoje stravovanie – napríklad cukrovka, či vredy na žalúdku. Vtedy človek príde na odbornú konzultáciu, kde si prejdeme o strave všetko, čo im lekár nemá priestor povedať, a vypracujeme jedálniček. Často nás vyhľadávajú aj klientky, ktorým sa nedarí otehotnieť. 

Aké chyby z tvojej skúsenosti robia ľudia v stravovaní najčastejšie?

Často je to strach z pretlaku informácií, ktoré kolujú internetom, keďže tu nefunguje žiadna regulácia – hocikto môže napísať hocičo, či je to záhradník, či je to elektrikár, a dostávame sa do bludných kruhov informácií, ktoré sú často zmätočné, či príliš reštriktívne. 

Fotodokumentácia z rozhovoru:)

Ženy, ktoré to nonstop čítajú, nevedia, čo majú robiť a čo vlastne jesť, či nejesť, čo vedie k tomu, že nejedia takmer nič a organizmus si tým veľmi rozhodia. Potom sa nárazovo najedia a už si telo ukladá zásoby. Veľakrát je to teda informačný chaos. 

Druhou veľkou chybou je, že stále veríme, že tuky su zlé a treba sa im vyhýbať, preto veľa ľudí fandí nízkotučnej strave. My dnes už vieme, že olivový olej, avokádo, či oriešky sú zdravé, ale stále máme tendenciu ísť do nízkotučnej stravy. Keď máme málo tukov, klesá aj tvorba hormónov v tele, ako estrogén, či testosterón, keďže sú tvorené aj z tuku. Týmto telo vieme extrémne pokaziť. A navyše, keď príjmame málo tukov, telo to registruje a  prestane sa tých vlastných
zbavovať.

Hocikto môže napísať hocičo, či je to záhradník, či je to elektrikár, a dostávame sa do bludných kruhov informácií, ktoré sú často zmätočné,
či príliš reštriktívne. 

Dnes sú tiež veľmi populárne proteínové diéty. Na jednej strane je pravda, že to funguje, pretože naše telo potrebuje minúť veľa energie na spracovanie bielkovín, metabolizmus sa zrýchli a žena chudne – lenže extrémne nezdravým a rýchlym spôsobom. Veľakrát sa potom stáva, že tá žena príde o menštruáciu a nevie otehotnieť, niektoré zmeny v organizmu sú už nezvratné. 

Medzi ďalšie chyby patria častokrát zaužívané tradície a zvyky z rodiny, ktoré si nosíme so sebou, ako používanie slnečnicového oleja, či margarínov, zahusťovanie všetkých polievok múkou, lebo to sa používalo odjakživa. Dnes ich už však vieme nahradiť zdravšími alternatívami.

Ako sledujem influencerov na Instagrame, takmer každý dnes už spolupracuje s firmou, ktorá sľubuje rýchly a účinny spôsob, ako schudnúť. Ponúkajú nápoje, diétne plány, či jedlá v prášku. Aký je tvoj názor na tento trend a je podľa teba rýchle chudnutie účinné a udržateľné?

Tu by sa dali produkty rozdeliť na tie, čo síce nepomáhajú, ale aspoň neškodia, a tie škodlivé, čo vedia aj ublížiť. Veľakrát sa pri týchto rýchlych diétach stáva, že človek schudne, ale rozhodí si svoj organizmus a ľahko to naberie naspäť, čo je známy jojo efekt. 

Za tyčinkou stojí zohratý tím

Niektoré promované produkty síce nepomáhajú priamo k chudnutiu, ale aspoň neubližujú. Máme však aj produkty, ktoré priamo škodia a sú často aj zakázané, ale nejako sa to cez internet k ľuďom dostane. Napríklad si vieme bez problémov kúpiť anorektiká, na ktoré vie človek aj zomrieť. Alebo lieky, ktoré podporujú metabolizmus, no extrémne zvyšujú tep srdca, a často spôsobujú napríklad problémy so spánkom.

Je pre mňa nepochopiteľné, že sa tieto produkty bez problémov k ľuďom dostanú, a že táto sféra nie je viac kontrolovaná. Lepší prípad je teda ten, že promujú produkt, ktorý aspoň neublíži. Teraz je napríklad veľmi populárny piperín, čo je výťažok z čierneho korenia, ktorý má určité pozitívne účinky na naše telo a tvrdí sa, že pomáha aj pri chudnutí.
Nijak za Vás neschudne, ale nijako neubliži. 

Horšie sú diéty založené na nízkokalorickom príjme, častokrát človek prijme 500 kalórií, čo je cca 25% z odporúčaného denného príjmu. Z dlhodobého hľadiska je to pre telo extrémne, človek začína strácať svaly, rozkladať tkanivá, pretože nemá dostatočný príjem, začínajú mu vypadávať vlasy a kazia sa zuby.

Špeciálnou kategóriou je detox – ten zase vídame v rôznych formách ako čaje, kávy, či zázračné koktejly. Má takýto detox pre organizmus vôbec zmysel, alebo ide len o dobre cielený reklamný ťah?

Naše telo sa detoxikuje samo, nás detoxikuje pečeň, pomáha jej aj koža a obličky. Pečeni vieme pomôcť tak, že jej dáme čas. Výborným spôsobom je hladovka, ktorá v tele vyvolá prirodzené detoxikačné procesy. Populárnou formou stravovania je dnes tzv. prerušované hladovanie (IF). Nedávame tak telu žiadne externé látky, len mu doprajeme čas, aby to zvládlo samo. 

Z doplnkov by som spomenula pestrec mariánsky a výťažok z neho silymarín – je to prírodný spôsob ako pomôcť pečeni regenerovať pečeňové bunky, napríklad ak niekto pije viac alkoholu. Tiež je dnes populárna chlorela, ktorá má schopnosť pomôcť telu viazať a zbavovať sa nahromadených ťažkých kovov. Tie sa do tela dostávajú napríklad aj konzumáciou tuniaka, či iných rýb. 

Rôzne detoxikačné čaje či koktejly, ktoré sú na trhu, sú väčšinou zmesou byliniek. Ich účinok nie je zázračný, ale minimálne telu preukázateľne neškodia. 

Proteínová tyčinka Ryska – príchuť čokoláda.

Na čom ľudia najčastejšie pohoria, keď sa rozhodnú schudnúť?

Povedala by som, že je postupná strata motivácie, keď sa človek rozhodne chudnúť samostatne. Keď nemá v tomto smere kontrolu, môže si povedať, že začne od zajtra alebo od pondelka, pretože ešte má tento týždeň nejakú spoločenskú udalosť, a podobne. Keď chodí k nám každý mesiac, nechce prísť bez výsledkov, a to ho motivuje. 

Keď ku mne prídu športovci, tí majú zväčša veľmi silnú vnútornú motiváciu, pretože sa chcú posunúť vo svojom výkone. Sú aj najviac disciplinovaní, takže pracovať s nimi je veľmi príjemné. 

Pri bežnom klientovi si veci zväčša musíme rozobrať viac do hĺbky a absolvovať viacero konzultácií, u nás to nie je len o výžive, ale aj o psychológii. Snažíme sa, aby sa človek necítil pri chudnutí obmedzovaný, a vždy mu poradíme zdravšiu alternatívu, pokiaľ má chuť na nezdravé potraviny. Nefungujeme na žiadnych sáčkoch ani práškoch, kde človek po čase cíti, že potrebuje tuhú stravu. Je normálne potraviny a jeho plán je vyvážený, bez akýchkoľvek extrémov. 

Môže byť jednou z chýb aj situácia, že človek si nastaví nereálne ciele a snaží sa schndnúť príliš rýchlo?

Určite, môžu si sami nastaviť príliš nereálne ciele alebo mať príliš veľké očakávania. My sa snažíme ciele nastovať reálne, a to ich motivuje. 

Z mojej skúsenosti tiež vidím väčší progres u klientov, ktorí chodia pravidelne na konzultácie, ako u klientov, ktorí prídu jednorazovo a odnesú si len ten jedálniček. 

Tyčinka Ryska – všetky lahodné príchute.

Správna výživa ide ruka v ruke s aktívnym životným štýlom. Ty ako výživová poradkyňa spolupracuješ aj s bratislavským Cvičiskom či Octagon Fighting Academy. V čom spočíva táto spolupráca?

Veľa fitness centier sa stretáva s tým, že sa ich klient pýta na stravu. Často však tréneri nie sú aj výživoví poradcovia, a môžu mať klientov, ktorí majú rôzne zdravotné problémy, napríklad cukrovku. Vtedy je dobré keď sa tréneri spoja práve s výživovým poradcom, pretože nesprávnym odporúčaním vedia takto svojím klientom ublížiť. 

Je teda dobré, keď má fitko spoluprácu s výživovým poradcom, na ktorého sa môže spoľahnúť a nebojí sa ho odporučiť. Takto fungujeme práve s Cvičiskom, aj OFA. Samozrejme, odporúčania fungujú obojsmerne, rada sem ľudí posielam. 

Peťkina vášeň je fotografovanie.

Akým ďalším aktivitám sa okrem výživového poradenstva venuješ?

Mojím koníčkom je fotenie, kde môžem naplno prejaviť svoju kreativitu a potešiť ľudí peknou fotkou. Je to fajn zmena oproti poradni, kde musím byť častokrát prísna:) 

Tiež sa venujem vývoju doplnkov výživy – v 2019 sme uviedli na trh proteínovú tyčinku Ryska. Aktuálne sa opäť rozbiehame, keďže korona nám prekazila plány – veľká časť nášho predaja prebiehala práve vo fitkách, a keďže tie museli byť zatvorené, pocítili sme to aj my. Predtým sme na akciách často ani nestíhali baliť tyčinky do taštičiek, taký bol po nich dopyt (úsmev).

Na trhu je momentálne pretlak doplnkov výživy, okrem iného aj proteínových nápojov a tyčiniek. Čo ťa inšpirovalo k vytvoreniu vlastnej značky?

Presne pred rokom som sa rozhodla, že chcem priniesť medzi ľudí niečo, čo je chutné, kvalitné a hlavne poctivé, pretože som nemala žiadnu tyčinku, ktorú by som mohla odporúčať. V každej som našla buď umelé sladidlá, sóje, chemikálie, alebo konzervanty. Nesúhlasím s tým, že človek by mal jesť takéto spracované potraviny a brať to ako niečo, čo si môže dopriať bez výčitiek. 

Preto som sa pustila do výroby vlastných tyčiniek Ryska. Ryska je spojenie výbornej chuti, dobrého zloženia a žiadnych výčitiek. Je úplne unikátna, pretože je úplne čerstvá – skladuje sa v chladničke a tak neprichádza k degradácii kvality surovín a výživných látok, ako tomu je napríklad u tyčiniek s dlhodobou trvanlivosťou. Balíme ju vákuovo a skladujeme v chlade, je teda úplne iná ako ostatné ponuky na trhu. 

Aké ďalšie zaujímavé projekty ešte chystáš?

Plánujeme pridať nové príchute tyčiniek. Chcela by som ju tiež priniesť viac medzi ľudí, zaradiť tyčinku do cateringov, zúčastňovať sa rôznych akcií či športových dní pre firmy, a ukázať tak ľuďom, že zdravá alternatíva môže byť aj chutná. Ryska je vhodná ako pre dospelých, tak aj pre deti, keďže je bez chémie a konzervantov. 

Peťka, ďakujem ti za rozhovor. 

Sledovať Peťku na Instagrame môžete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like